Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Schimbare nume de familie (fara divorț). Este posibil ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Schimbare nume de familie (fara divorț). Este posibil în România pentru soțul cetățean străin?

Sotia mea este cetatean strain (non-UE), suntem casatoriti de 9 ani de zile, iar pe certificatul de casatorie, la numele de familie dupa casatorie, este trecut pentru ambii numele meu de familie. La momentul respectiv nu am dat foarte multa atentie acestui aspect, iar noul pasaport al sotiei, pentru care a aplicat dupa casatorie, poarta acelasi nume de familie dinaintea casatoriei.

Nu locuim in Romania, pana de curand am locuit in tara X, unde sotia a obtinut fara probleme certificatul de rezidenta ca si mine, cu propriul sa nume din pasaport. Acum, anul acesta ne-am mutat in alta tara, tara Y (ambele in UE), si am aplicat aici conform procedurii normale pentru a obtine documente de rezidenta aici. Dupa ceva luni de asteptare, ne-au trimis un raspuns, ca nu pot emite un certificat de rezidenta pe numele dumneaei, intrucat numele din pasaport e diferit de cel din certificatul de casatorie, unde apare ca numele de familie dupa incheierea casatoriei ar trebui sa fie cel al meu.

Acum, procedura de schimbare a numelui in tara dumneai de nastere este una ultra-complicata, si probabil ar dura multe luni de zile, poate ani, in plus sunt o multime de alte lucruri conexe, conturi bancare, etc in numele ei asa cum apare in pasaport, asa ca am prefera sa aplicam cumva pentru schimbarea numelui de dupa casatorie al ei de casatorie (sa revina la numele de fata dinaintea de casatoriei practic), sperand ca poate aceasta procedura o sa fie mai simplu de implementat.

Asadar, daca aveti informatii cum am putea aplica, daca se poate face acest lucru via ambasadei tarii unde locuim momentan, si de asemenea, la final , presupunand ca e o procedura simpla, vor emite un certificat de casatorie nou cu numele ei vechi de familie, ori vom primi doar o decizie in care sa apara ca numele dumneaei de familie este ABC?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri si sfaturi,
Daniel
Admin, administrator
Nu dati destule detalii pt un raspuns pertinent.
V-ati casatorit, unde ?
A luat numele dvs la casatorie, dar ulterior a schimbat pasaportul tot cu numele de fata ? Cum a fost posibil ?

sa ca am prefera sa aplicam cumva pentru schimbarea numelui de dupa casatorie al ei de casatorie (sa revina la numele de fata dinaintea de casatoriei practic), sperand ca poate aceasta procedura o sa fie mai simplu de implementat.

Noroc ca ati scris in paranteza ce vreti, ca din ce am bolduit, nu se intelege nimic.
Sa aplicati unde ? In tara Y? :)
Pare mai usor daca divortati si va casatoriti din nou si cand o veti face , sa ramaneti fiecare cu numele lui.

Buna seara, si multumesc pentru raspuns.

Pasaportul actual este emis cu cateva luni inainte sa ne casatorim. Asadar, nu a fost schimbat dupa casatorie, pentru ca nu a expirat inca, expira de fapt in Februarie anul viitor.

"Solutia" dvs. cu divortul e amuzanta...dar nu e o solutie :)

Asadar, intrebarea se rezuma la: Care este procedura administrativa prin care se poate cere sa fie schimbat inapoi numele de familie (revenirea la numele de fata a sotiei), fara a divorta bineinteles. Casatoria a fost incheiata in Romania, dupa legile romanesti.

Si cum am explicat din start, atunci cand ne-am mutat in tara respectiva "x", unde am locuit ceva mai mult de 7 ani de zile, am aplicat acolo pentru rezidenta, sotia la fel ca fiind casatorita cu cetatean UE (eu!) a obtinut un certificat de rezidenta, si nu s-au legat de faptul ca in pasaport e inca numele ei de fata. Avem in continuare, atat eu cat si sotia certificate de rezidenta, care dupa 5 ani de zile acolo au fost modificate in certificate de rezidenta permanenta, si la fel cu numele de familie a sotiei aparand ca in pasaport, nu ca in certificatul de casatorie.
Am calatorit cu aceleasi acte prin +10 tari din Europa, inauntru si in afara zonei Schengen, fara probleme. Aici insa in tara "Y" unde ne-am mutat abia in mai anul acesta, dupa +3 luni de asteptare a acelui certificat de rezidenta pentru sotie pentru care am aplicat, ne-au trimis o scrisoare, informandu-ne ca datorita discrepantei de nume de familie pasaport versus certificat casatorie (in certificatul de casatorie aparand faptul ca dumneai preia numele meu de familie) , nu pot emite certificatul de rezidenta si ca trebuie sa raspundem in termen de "xx" zile prin initierea unei noi aplicatii odata ce avem documentele necesare.

Si ca sa repet din nou si ultima parte - tarii de cetatenie a sotiei ii trebuie 4 (patru!) luni de zile doar ca sa emita un pasaport nou, atat de eficiente sunt serviciile acolo, ne-am interesat deja pentru ca urmeaza oricum sa trebuiasca sa-si schimbe pasaportul, asa ca nici nu vreau sa ma gandesc ce procedura vor avea in cazul in care mai trebuie sa isi schimbe numele in urma casatoriei. Lucrul acesta, coroborat cu faptul ca in tara "X" avem certificate de rezidenta permanenta, si este foarte posibil ca peste cativa ani sa ne intoarcem acolo, plus o pleiada de alte acte si lucruri care evident or sa trebuiasca sa fie schimbate daca alegem ca sotia sa aplice pentru noul pasaport al tarii dumneaei cerand si schimbarea de nume de familie conform cu certificatul de casatorie, ne-au determinat sa consideram, ca potential mult mai simpla, solutia acestei cereri de schimbare pe cale administrativa a numelui. Am citit procedura asa cum apare pe site-urile diverselor autoritati locale din Romania, precum aceasta din link
[ link extern ]

Dar nicaieri nu scrie daca se poate aplica pentru toata procedura asta printr-o ambasada a Romaniei si cat ar dura in acest caz, deoarece n-as vrea sa pierd saptamani prin Romania incercand sa-i dau de cap, daca se poate (speram!) aranja via ambasada. Bineinteles ca o sa mergem si la ambasada saptamana viitoare, deja mi-am luat o zi libera de la serviciu pentru asta, dar cunoscand din experienta gradul de servitudine si disponibilitate a emisarilor nostri prin lume ca fiind extrem de scazute, am sperat sa intreb mai intai aici, ca atunci cand voi merge, fie la ambasada, fie daca va fi nevoie la evidenta populatiei in orasul de unde sunt in Romania, sa merg bine "inarmat" cu toti pasii de urmat si legislatia aplicabila acestei proceduri, pentru a evita orice intarzieri si complicatii.

Scuze de polologhia de text dar e clar ca nu m-am facut bine inteles prima oara, asa ca sper acum sa fie mult mai clar, si din nou mii de multumiri anticipate celor care vor raspunde in cunostinta de cauza.

Daniel
gi-jane2, moderator
Imi pare rau sa va dezamagesc, dar procedura de schimbare a numelui pe cale administrativa se refera la cetatenii romani. Cetatenii straini, isi schimba numele in tara lor sau prim ambasada tarii lor.
og41/2003
"Cetățenii români pot obține, pentru motive temeinice, schimbarea pe cale administrativă a numelui de familie ..."
Dvs ati zis ca sotia e catatean straina, nu a cerut si primit cetatenie romana.
La ea in tara nu vreti sa aplicati pt schimbare nume ca dureaza.. asa ca eu chiar am scris serios de divort.
Dureaza o luna divortul ( dati o procura ambii cuiva in Romania sa va depuna actele de divort la notar si apoi veniti in tara la termenul stablit sa semnati actele) si o saptamana sa fiti casatoriti din nou.
Si daca ati fi putut cere schimbarea numeleui pe cale administrativa, dura mai mult, cca 2 luni.

Corect era ca dupa casatorie, sa isi fi schimbat pasaportul sau sa se fi gandit inainte de a va lua numele prin casatorei ca nu va mai putea folosi un pasaport cu alt nume, pana la urma.
Deci astea sunt variantele pt a intra in legalitate ca sa zic asa.. ori schimba pasaportul, ori isi schimba numele la ea in tara si apoi pasaportul pt ca expira, ori divortati, va recasatoriti si schimbati pasaportul cand expira.

Multumesc pentru raspuns!
gi-jane2, moderator
gi-jane2 a scris:

Imi pare rau sa va dezamagesc, dar procedura de schimbare a numelui pe cale administrativa se refera la cetatenii romani. Cetatenii straini, isi schimba numele in tara lor sau prim ambasada tarii lor.
og41/2003
"Cetățenii români pot obține, pentru motive temeinice, schimbarea pe cale administrativă a numelui de familie ..."
Dvs ati zis ca sotia e catatean straina, nu a cerut si primit cetatenie romana.
La ea in tara nu vreti sa aplicati pt schimbare nume ca dureaza.. asa ca eu chiar am scris serios de divort.
Dureaza o luna divortul ( dati o procura ambii cuiva in Romania sa va depuna actele de divort la notar si apoi veniti in tara la termenul stablit sa semnati actele) si o saptamana sa fiti casatoriti din nou.
Si daca ati fi putut cere schimbarea numeleui pe cale administrativa, dura mai mult, cca 2 luni.

Corect era ca dupa casatorie, sa isi fi schimbat pasaportul sau sa se fi gandit inainte de a va lua numele prin casatorei ca nu va mai putea folosi un pasaport cu alt nume, pana la urma.
Deci astea sunt variantele pt a intra in legalitate ca sa zic asa.. ori schimba pasaportul, ori isi schimba numele la ea in tara si apoi pasaportul pt ca expira, ori divortati, va recasatoriti si schimbati pasaportul cand expira.

Am mers azi de dimineata impreuna cu sotia la ambasada tarii dumneaei. Ne-au informat insa ca din moment ce pasaportul are in continuare numele vechi dinainte de casatorie, nu exista posibilitatea de a cere schimbare de nume (pentru ca efectiv nu e vorba de vreo schimbare din perspectiva lor), asa ca ne-au sugerat sa mergem la ambasada Romaniei...mai mult, ne-au spus ca daca certificatul de casatorie ar fi fost incheiat in respectiva tara, ar fi putut procesa o cerere de modificare, dar cum este incheiat in Romania, trebuie solicitat la autoritatile romane.

Nu stiu ce sa zic sincer, daca este corect ce spun dlor, in acelasi timp informatia furnizata de dvs. pare a avea sens pentru ca logic un alt stat nu poate interveni in treburile cetatenilor altui stat (schimbare nume).