avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 834 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Pasaport romanesc
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Pasaport romanesc

Buna, eu sunt Roman ,prietena ( nimic legal inca) e Poloneză, copilul e născut în uk(Leicester). Intrebarea mea este ... ce documente imi trebuie si unde sa aplic/merg personal pentru pasaport romanesc pentru copil . Multumesc anticipat .
Cel mai recent răspuns: Marian34 , utilizator 16:29, 4 Octombrie 2017
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Trebuie ca mai intai sa aveti certificat de nastere romanesc pentru copil. Pasaportul il puteti obtine de la ambasada Romaniei din UK, la fel si certificatul de nastere al copilului. Aveti grija ca certificatul copilului sa fie apostilat de autoritatile engleze cu apostila de la Haga. Trebuie sa mergeti insotit de mama copilului pentru a da declaratia ca este de acord sa faceti pasaportul copilului.
Ultima modificare: Marți, 3 Octombrie 2017
Justitiarul711, utilizator
Justitiarul711 a scris:

Trebuie ca mai intai sa aveti certificat de nastere romanesc pentru copil. Pasaportul il puteti obtine de la ambasada Romaniei din UK, la fel si certificatul de nastere al copilului. Aveti grija ca certificatul copilului sa fie apostilat de autoritatile engleze cu apostila de la Haga. Trebuie sa mergeti insotit de mama copilului pentru a da declaratia ca este de acord sa faceti pasaportul copilului.



Actele pe care trebuie să le trimit la ambasada româniei din uk în original rămân la ambasada sau nu? din cate am auzit trebuie să dau certificatul de nastere al meu în original. Stii cumva ce acte sunt necesare?
Dacă intrați pe portalul consulatului roman de care aparțineți in UK ,o sa găsiți informații clare in ce privește pașaportul minorilor sub 14 ani cu domiciliul in străinătate . In Italia ne-au cerut sa ducem cartea de identitate italiana a copilului (dacă nu am avea-o ar trebui mers la primărie pentru o adeverința in care reiese adresa in străinătate a copilului), certificat de naștere românesc (noi am cerut sa fie înregistrat in romania direct Prin consulat după care ne-au eliberat certificatul de naștere românesc imediat după naștere), pașaportul sau un buletin românesc al dv.(fiind roman), pașaportul soției(sau un document),declarație din partea ambilor părinți pt obținerea pașaportului, si sa va prezentați toți 3 la consulat..bineînțeles după ce ați obținut programarea.
Mihaelasimone a scris:

Dacă intrați pe portalul consulatului roman de care aparțineți in UK ,o sa găsiți informații clare in ce privește pașaportul minorilor sub 14 ani cu domiciliul in străinătate . In Italia ne-au cerut sa ducem cartea de identitate italiana a copilului (dacă nu am avea-o ar trebui mers la primărie pentru o adeverința in care reiese adresa in străinătate a copilului), certificat de naștere românesc (noi am cerut sa fie înregistrat in romania direct Prin consulat după care ne-au eliberat certificatul de naștere românesc imediat după naștere), pașaportul sau un buletin românesc al dv.(fiind roman), pașaportul soției(sau un document),declarație din partea ambilor părinți pt obținerea pașaportului, si sa va prezentați toți 3 la consulat..bineînțeles după ce ați obținut programarea.


Multumesc ,o mică problemă... eu am pe actele mele (ID si pasaport trecuta adresa din Romania) ... prietena are trecuta adresa din Polonia, deci teoretic nu figuram cu domiciliu aici în uk ...
Nu aveti actele de rezidenta, buletinele din care sa rezulte resedinta din UK?

Alte discuții în legătură

Certificat de nastere pentru copil nascut in anglia iulia_pro iulia_pro Buna ziua, Din cate am citit pe forum, am inteles ca unul din documentele necesare pentru obtinerea certificatului de nastere, este, o adeverinta de ... (vezi toată discuția)
Ce documente imi trebuie pentru a face un certificat de nastere a unui copil nascut in italia,si daca e nevoie de apuntament ? Nitrogricelina Nitrogricelina Sunt Nela si am o fetita de o luna si sa nascut in italia,eu si sotul suntem residenti in italia si suntem romani (vezi toată discuția)
Copil nascut in sua implinit 14, acte necesare pt inscriere certificat nastere in ro michelle66 michelle66 Buna Ziua, Copilul meu este nascut in SUA, a implinit deja 14 ani, eu am dubla cetatenie. Vreau sa inregistrez certificatul de nastere in Romania pentru ca ... (vezi toată discuția)