Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Pasaport romanesc
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Pasaport romanesc

Buna, eu sunt Roman ,prietena ( nimic legal inca) e Poloneză, copilul e născut în uk(Leicester). Intrebarea mea este ... ce documente imi trebuie si unde sa aplic/merg personal pentru pasaport romanesc pentru copil . Multumesc anticipat .
mai sigur trimiteti un mail la consulatul de care aparțineți si întrebați. Cred ca este necesară o adeverința de la primărie.
Nu am residence...sunt doar de 3 ani (după 5 ani poti sa fii resident . pe actele oficiale ( CI/pasaport figuram cu adresele din țările natale ... România respectiv Polonia