Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Insolventa
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Insolventa

Daca o societate este in insolventa si salariu minim pe economie creste angajatii acelei firme au dreptul sa ceara si ei marirea salariului?Salariul este acelasi de la femeia de servici pana la nivelul 3 de salarizare.
Angajatorul este obligat sa acorde salariul minim brut pe economie indiferent de studiile necesare ocuparii acelei functii ...

Incepand cu 01.01.2011, nu mai exista CCMN care sa oblige angajatorii la aplicarea unor coeficienti de ierarhizare in lipsa unor ccm-uri aplicabile acestora.

Astfel de la 01.02.2017, salariul minim brut este de 1450 lei indiferent de studiile necesare ocuparii unei functii, indiferent daca societatea este activa sau intra in faliment si mai are angajati..