Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... raspuns la o solicitare
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

raspuns la o solicitare

buna ziua. as dori sa stiu in cat timp este obligat prin lege o institutie, companie sa-mi trimita raspuns la o solicitare sau cerere (30 zile calendaristice sau 30 zile lucratoare)?
Teoretic, 30 de zile calendaristice.
mai exact ce institutie ? Doar daca adresati petitia "autoritatilor si institutiilor publice centrale si locale, serviciilor publice descentralizate ale ministerelor si ale celorlalte organe centrale, companiilor si societatilor nationale, societatilor comerciale de interes judetean sau local, precum si regiilor autonome, " au obligatia sa va raspunda in 30 de zile si pot prelungi termenul daca mai e nevoie de timp, cu cel mult 15 zile.
"In situatia in care aspectele sesizate prin petitie necesita o cercetare mai amanuntita, conducatorul autoritatii sau institutiei publice poate prelungi termenul prevazut la art. 8 cu cel mult 15 zile."