Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... anularea antecontractului de vanzare-cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

anularea antecontractului de vanzare-cumparare

se poate declara nul si in ce conditii,un antecontract de vanzare-cumparare ( scris de mana,semnat fara martori) pt. un teren arabil, daca cumparatorul nu a achitat pretul integral stabilit in contractul respectiv in timp de zece ani, si a folosit terenul respectiv fara a plati macar impozitul pt. teren.
Promisiunea de vinzare nu poate fi atacata decit in considerarea faptului ca promitentul nu si-a indeplinit obligatia asumata intrucit nu isi poate invoca propria culpa pentru a cere constatarea nulitatii absolute si totodata repunerea in sittuatia anterioara ca urmare a ineficacitatii antecontractului
Desfiintarea antecontractului opereaza chiar prin sanctiunea rezolutiunii antecontractului de vanzare-cumparare, intrucat a existat o neexecutare a unei obligatii , cu rea credinta.

Se solicita instantei din circumscriptia imobilului rezolutiunea antecontractului din culpa exclusiva a promitentului cumparator si cu aplicarea clauzei de arvuna prevazuta de Codul civil, respectiv pierderea avansului dat.