Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Transfer functionar public
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Transfer functionar public

Buna ziua! Se poate transfera un inspector asistent, clasa I, treapta III de salarizare pe o functie publica vacanta de inspector asistent, clasa I, treapta I de salarizare. Functionarul public e de acord sa-si pastreze treapta III de salarizare.
Potrivit legii, transferul in interesul serviciului se face intr-o functie publica de aceeasi categorie, clasa si grad profesional cu functia publica detinuta de functionarul public sau intr-o functie publica de nivel inferior, iar transferul la cerere se face intr-o functie publica de aceeasi categorie, clasa si grad profesional sau intr-o functie publica de nivel inferior.
Buna ziua! Difera treapta de salarizare.
Legea nu prevede decat aceeasi categorie, clasa si acelasi grad profesional nu face nicio referire la treapta de salarizare. Parerea mea este ca se poate realiza acest transfer.