Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Program lucru 12 ore. Nu se îndeplinesc minimul de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Program lucru 12 ore. Nu se îndeplinesc minimul de ore lunar, cum se operează în Revisal?

Buna ziua.
Pe un punct de lucru sunt doi angajati.
Programul este de Luni pana Miercuri 12 ore. Joi 11 ore. Vineri 12 ore. Sambata 11 ore. Duminica 8 ore.
In acest fel fiecare angajat va avea 2 zile consecutive libere in fiecare saptamana.
Problema e ca raman cu mai putine ore lucrate decat minimul de pe contract.
De exemplu in Septembrie fiecare angajat are 156 ore lucrate din cele 160 ce trebuiau lucrate.
In Octombrie ar fi 168 ore din 176.
Ce se intampla cu orele in minus?
Trebuie sa le refac programul in asa fel incat sa se incadreze la minimul de ore?
In unele luni ar trebui sa lucreze duminica si 12 ore in loc de cele 8. Ceea ce nu doresc.
Contractul e pe 8 ore pe zi/40 pe saptamana. Cu spor de 1% pentru Weekend.

Nu ma deranjeaza faptul ca platesc orele nelucrate. Doar vreau sa fie legal.

Multumesc.
Admin, administrator
Daca contractul este pe 8 ore pe zi/40 pe saptamana, atunci programul mentionat de dvs incalca prevederile din Codul Muncii.

Puteti posta exact un salariat cum lucreaza ?
Cornel Vasile, Consilier juridic
Salariatul 1 lucreaza Luni 12 ore. Marti pauza, Miercuri 12 ore. Joi - Vineri pauza. Sambata 11 ore. Duminica 8 ore.
Salariatul 2 este liber Luni. Marti 12 ore. Miercuri pauza. Joi 11 ore. Vineri 12 ore. Sambata si Duminica liber.
In a doua saptamana se schimba ciclul.
Angajatul 2 va avea prima varianta. Iar angajatul 1 va avea a doua varianta.
Astfel fiecare angajat va avea 2 weekenduri in fiecare luna libere si 4 zile in timpul saptamanii.
Se poate face anexa la CIM si sa trec program de lucru in ture conform grafic.
Aceasta anexa trebuie introdusa si in revisal? Sau doar trebuie sa fie la dosarul angajatului?
AtomuleseG, utilizator
In c.i.m. trebuie sa aveti mentionat :
Durata timpului de munca 8 ore/zi. , inegal. Repartizarea facandu-se conform anexei la c.i.m.

Repartizarea timpului de munca din anexa nu se opereaza in REVISAL. In REVISAL la repartizare timp de munca trebuie sa mentionati inegal.

Per total in doua saptamani, un salariat are 78 de ore in loc de 80 cat ar fi normal. Asta ar insemna ca trebuie sa mai adaugati 2 ore (de exemplu, o ora sambata si o ora joi)
Daca mai pun o ora sambata si joia se vor face 12 ore. Ceea ce inseamna o pauza obligatorie legala de 24 de ore. Va trebui sa pun cele doua ore duminica.

Sa inteleg ca trebuie sa fac anexa dar nu trebuie sa o trec si in revisal. In revisal trebuie doar specificat ca e program inegal? Nu stiu nimic despre revisal. Cum se opereaza in el.
Daca in actualul contract nu scrie timp inegal trebuie refacut?
Eu am dat ca exemplu, insa le puteti pune si duminica.

Ati inteles bine. Este destul de mult de povestit despre REVISAL.
Detalii:
[ link extern ]

Manualul de Utilizare il gasiti prin accesarea butonului ? pozitionat in dreapta -sus a interfatei de pornire a programului.

C.i.m. trebuie modificat , in sensul arata mai sus cu programul inegal.
Cornel Vasile, Consilier juridic