Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Program lucru 12 ore. Nu se îndeplinesc minimul de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Program lucru 12 ore. Nu se îndeplinesc minimul de ore lunar, cum se operează în Revisal?

Buna ziua.
Pe un punct de lucru sunt doi angajati.
Programul este de Luni pana Miercuri 12 ore. Joi 11 ore. Vineri 12 ore. Sambata 11 ore. Duminica 8 ore.
In acest fel fiecare angajat va avea 2 zile consecutive libere in fiecare saptamana.
Problema e ca raman cu mai putine ore lucrate decat minimul de pe contract.
De exemplu in Septembrie fiecare angajat are 156 ore lucrate din cele 160 ce trebuiau lucrate.
In Octombrie ar fi 168 ore din 176.
Ce se intampla cu orele in minus?
Trebuie sa le refac programul in asa fel incat sa se incadreze la minimul de ore?
In unele luni ar trebui sa lucreze duminica si 12 ore in loc de cele 8. Ceea ce nu doresc.
Contractul e pe 8 ore pe zi/40 pe saptamana. Cu spor de 1% pentru Weekend.

Nu ma deranjeaza faptul ca platesc orele nelucrate. Doar vreau sa fie legal.

Multumesc.
Admin, administrator
1. Daca pe plicul de la posta scrie ca refuza primirea corespondentei cu aceasta mentiune puteti face dovada refuzului primirii convocarii de catre salariat si a bunei credinte a angajatorului care l-a convocat pe salariat iar acesta a actionat cu rea-credinta, refuzand nejustificat primirea corespondentei.

2. Instiintarea poate fi facuta in scris sau verbal .. practica majoritara este in sensul verbal.