Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Program lucru 12 ore. Nu se îndeplinesc minimul de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Program lucru 12 ore. Nu se îndeplinesc minimul de ore lunar, cum se operează în Revisal?

Buna ziua.
Pe un punct de lucru sunt doi angajati.
Programul este de Luni pana Miercuri 12 ore. Joi 11 ore. Vineri 12 ore. Sambata 11 ore. Duminica 8 ore.
In acest fel fiecare angajat va avea 2 zile consecutive libere in fiecare saptamana.
Problema e ca raman cu mai putine ore lucrate decat minimul de pe contract.
De exemplu in Septembrie fiecare angajat are 156 ore lucrate din cele 160 ce trebuiau lucrate.
In Octombrie ar fi 168 ore din 176.
Ce se intampla cu orele in minus?
Trebuie sa le refac programul in asa fel incat sa se incadreze la minimul de ore?
In unele luni ar trebui sa lucreze duminica si 12 ore in loc de cele 8. Ceea ce nu doresc.
Contractul e pe 8 ore pe zi/40 pe saptamana. Cu spor de 1% pentru Weekend.

Nu ma deranjeaza faptul ca platesc orele nelucrate. Doar vreau sa fie legal.

Multumesc.
Admin, administrator
Am descarcat revisal si am tras cu ochiul putin.

La repartizare timp de lucru avem:
-Ore de zi
-Ore de noapte
-Inegal

Inegal se refera la orele lucrate sau la ore mixte de zi si de noapte?

PS. In programul pus de ei la dispozitie apar detalii in timp real?
Sau doar daca te loghezi pe site?
Am adaugat in program o salvare mai veche. Si nu imi apare un angajat ce a avut contractul facut ulterior backup-ului.
Inegal se refera la orele lucrate . indiferent daca sunt de zi sau de noapte.

Detaliile mai pot intarzia dupa transmiterea REVISAL_ului.

Vi s-a generat mesajul de genul "preluarea a fost efectuata cu succes"?
Ok.
O sa le fac act aditional precum programul de munca va deveni inegal conform grafic.
Apoi va trebuit modificat si in revisal repartizarea timpului de lucru.

Va trebui sa acopar in fiecare luna minimul de ore specificate in CIM.
Se poate sa ramana cu ore restanta pentru luna urmatoare?

Voi discuta cu contabila despre revisal.
Imi apar toate contractele in afara de unul.
Preluarea a fost efectuata cu succes.
Nu am facut nici o modificare.
Doar vroiam sa vad cum sunt contractele actuale.

Nu am intrat prin portalul web. Am intrat prin aplicatia lor.
AtomuleseG, utilizator
Dupa ceva calcule as avea 172 ore acoperite din 178 minim pe octombrie.
As avea Octombrie 6 ore lipsa.
Noiembrie 4 ore in plus.
Decembrie 16 ore in plus.

In codul muncii scrie:
Art. 122
(1) Munca suplimentară se compensează prin ore libere plătite în următoarele 60 de zile calendaristice după efectuarea acesteia.
(2) În aceste condiţii salariatul beneficiază de salariul corespunzător pentru orele prestate peste programul normal de lucru.
(3) În perioadele de reducere a activităţii angajatorul are posibilitatea de a acorda zile libere plătite din care pot fi compensate orele suplimentare ce vor fi prestate în următoarele 12 luni.

De aici inteleg ca daca nu acopar numar minim lunar se pot transfera orele pana la sfarsitul anului.
Si viceversa.
Se poate sa ramana cu ore restanta intr-o luna urmatoare, insa in alta luna sa existe mai multe ore.
Intrati pe portalul Inspectiei Muncii si vedeti daca apare acel c.i.m.
Cornel Vasile, Consilier juridic