Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Program lucru 12 ore. Nu se îndeplinesc minimul de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Program lucru 12 ore. Nu se îndeplinesc minimul de ore lunar, cum se operează în Revisal?

Buna ziua.
Pe un punct de lucru sunt doi angajati.
Programul este de Luni pana Miercuri 12 ore. Joi 11 ore. Vineri 12 ore. Sambata 11 ore. Duminica 8 ore.
In acest fel fiecare angajat va avea 2 zile consecutive libere in fiecare saptamana.
Problema e ca raman cu mai putine ore lucrate decat minimul de pe contract.
De exemplu in Septembrie fiecare angajat are 156 ore lucrate din cele 160 ce trebuiau lucrate.
In Octombrie ar fi 168 ore din 176.
Ce se intampla cu orele in minus?
Trebuie sa le refac programul in asa fel incat sa se incadreze la minimul de ore?
In unele luni ar trebui sa lucreze duminica si 12 ore in loc de cele 8. Ceea ce nu doresc.
Contractul e pe 8 ore pe zi/40 pe saptamana. Cu spor de 1% pentru Weekend.

Nu ma deranjeaza faptul ca platesc orele nelucrate. Doar vreau sa fie legal.

Multumesc.
Admin, administrator
În urma modificării CIM-ului la timp de lucru inegal un angajat nu a semnat aceasta modificare si nici nu a venit la munca după noul program. Ce se poate face in acest caz?
Multumesc
In situatia in care lipseste nemotivat, in conditiile mentionate in regulamanetul intern, se poate demara cercetarea disciplinara prealabila.

A. Pasii cercetare disciplinara:
1. Primul pas este intocmirea unui referat de catre seful ierarhic cu privire la abaterea savarsita
2. Al doilea pas, constituirea comisiei de cercetare disciplinara.
3. Al treilea pas, convocarea salariatului in scris, in vederea desfasurarii procedurii cercetarii prealabile.
4. Al patrulea pas: desfasurarea propriu-zisa a cercetarii disciplinare prealabile.
5. Ultima etapa consta in emiterea deciziei de sanctionare discplinara si comunicarea deciziei.

B. Un dosar de cercetare va cuprinde:
- referatul de sesizare privind savarsirea abeterii disciplinare
- decizia de numire a comisiei de cercetare disciplinara sau a persoanei imputernicite, care va cuprinde aspectele privind atributiile acesteia, durata cercetarii etc.
- procesul-verbal al comisiei care va contine si propunerea de sanctionare.

Detalii :
www.avocatnet.ro/articol_459...

www.avocatnet.ro/articol_430...
Ideea e ca daca nu a semnat acel act aditional eu nu voi putea pune acea persoana la munca.
Si nici nu am posturi disponibile pe vechiul contract de munca.

In tot acest proces, de durata, angajatul se poate hotara sa aduca un concediu medical.
Ce e de facut?
AtomuleseG, utilizator
Daca se tergiverseaza luarea unei decizii privind acest salariat, atunci va exista si posibilitatea prezentarii de catre acesta a unui concediu medical.

Insa legea il oblige sa anunte angajatorul ca intrain medical in 24 de ore de la data acordarii concediului medical, iar certificatul il va prezenta pana la data de 5 a lunii urmatoare, cel tarziu. Baza legala este OUG 158/2005 si Normele de aplicare aprobate prin Ordinul 60/32/2006.

Pai totusi dureaza cateva zile pana ajunge prin posta convocarea angajatului. In acest timp el poate sa vina cu un concediu medical.

Daca refuza primirea notificarii ce se intampla?

Cum trebuie sa fiu instiintat de acel concediu medical?
Verbal sau in scris?
AtomuleseG, utilizator