Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Autoritate Lucru Judecat
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Autoritate Lucru Judecat

Buna seara,
Anul trecut,am inaintat o actiune in instanta,pentru Timbrul de mediu.
Pe fond,a fost respinsa actiunea.
Am facut recurs. Instanta a trimis o citatie,in care se mentiona in cuprinsul ei ca mai trebuie platita o taxa de 100 lei. Eu,nu am citit tot cuprinsul citatiei si nu am stiut ca trebuia sa mai platesc cei 100 lei.
Astfel,a fost anulat recursul,ca netimbrat.
Ulterior,am inaintat o alta actiune,pentru acelasi timbru de mediu.
Aceasta actiune,a fost respinsa invocandu-se,din oficiu,"Autoritatea lucrului judecat" - cu trimitere la hotararea din primul dosar.
Cu drept de recurs.
INTREBARE:
Recursul anterior,nu s-a judecat,ci a fost anulat ca netimbrat.
In acest moment,cum ar trebui sa procedez,in recurs ? Pot invoca faptul ca,de fapt,recursul nu s-a judecat,ci doar a fost anulat ?
Cum anume trebuie procedat ? Timbrul de mediu,a fost abrogat,intre timp,la inceputul anului.
Va multumesc.
Este autoritate de lucru judecat pentru ca deja s-a pronuntat o instanta.
Hotararea instantei de fond, din primul proces, a ramas definitiva. Degeaba mai faceti recurs.
In acest caz,cum recuperez timbrul de mediu ?
cautati pe google "cerere restituire timbru de mediu"
o sa gasiti formularul si procedura
Am inteles.
Multumesc.