avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 517 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Autoritate Lucru Judecat
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Autoritate Lucru Judecat

Buna seara,
Anul trecut,am inaintat o actiune in instanta,pentru Timbrul de mediu.
Pe fond,a fost respinsa actiunea.
Am facut recurs. Instanta a trimis o citatie,in care se mentiona in cuprinsul ei ca mai trebuie platita o taxa de 100 lei. Eu,nu am citit tot cuprinsul citatiei si nu am stiut ca trebuia sa mai platesc cei 100 lei.
Astfel,a fost anulat recursul,ca netimbrat.
Ulterior,am inaintat o alta actiune,pentru acelasi timbru de mediu.
Aceasta actiune,a fost respinsa invocandu-se,din oficiu,"Autoritatea lucrului judecat" - cu trimitere la hotararea din primul dosar.
Cu drept de recurs.
INTREBARE:
Recursul anterior,nu s-a judecat,ci a fost anulat ca netimbrat.
In acest moment,cum ar trebui sa procedez,in recurs ? Pot invoca faptul ca,de fapt,recursul nu s-a judecat,ci doar a fost anulat ?
Cum anume trebuie procedat ? Timbrul de mediu,a fost abrogat,intre timp,la inceputul anului.
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Costi2017 , utilizator 14:43, 7 Octombrie 2017
Este autoritate de lucru judecat pentru ca deja s-a pronuntat o instanta.
Hotararea instantei de fond, din primul proces, a ramas definitiva. Degeaba mai faceti recurs.
In acest caz,cum recuperez timbrul de mediu ?
cautati pe google "cerere restituire timbru de mediu"
o sa gasiti formularul si procedura
Am inteles.
Multumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Proceduri in recurs emil6702 emil6702 1.Daca o cauza a fost anulata pentru netimbrare, timbrarea se poate face in recurs? 2. Paratul sau paratii pot declara recurs pentru completarea hotararii si ... (vezi toată discuția)
Cerere reexaminare taxa timbru Corina Ganescu Corina Ganescu Pe rolul instantei de judecata se afla recursul la cererea de intoarcere executare silita. Cererea de excutare silita s-a timbrat cu 194 lei. Prin citatie, ... (vezi toată discuția)
Actiune insuficient timbrata; poate fi invocata aceasta exceptie in apel? loki loki S-a platit pentru o actiune in pretentii o taxa initiala de timbru, iar pe parcursul procesului s-a intocmit un raport de expertiza contabila, care stabilea ca ... (vezi toată discuția)