Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Consultanta in domeniul IT ca si PFA
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Consultanta in domeniul IT ca si PFA

Buna ziua!
Am o nelamirire ca si PFA. In momentul de fata trebuie sa renunt la functi pe care o detin - inginer de sistem - la societatea unde sunt angajat, insa o sa-mi continui activitatea ca si PFA oferind servicii de consultanta.
Intrebarea mea consta in faptul ca nu stiu daca pot emite factura si respectiv sa incasez aceasta factura daca intre noi nu este un contract. Adica in acest caz al unor servicii de consultanta, contractul este obligatoriu? Si daca da, in ce lege pot gasi acest lucru?
Multumesc!
cristidumitru a scris:

Buna ziua!
Am o nelamirire ca si PFA. In momentul de fata trebuie sa renunt la functi pe care o detin - inginer de sistem - la societatea unde sunt angajat, insa o sa-mi continui activitatea ca si PFA oferind servicii de consultanta.
Intrebarea mea consta in faptul ca nu stiu daca pot emite factura si respectiv sa incasez aceasta factura daca intre noi nu este un contract. Adica in acest caz al unor servicii de consultanta, contractul este obligatoriu? Si daca da, in ce lege pot gasi acest lucru?
Multumesc!

Mare nevoie de contract are beneficiarul. Serviciul de consultanta nu este deductibil la calculul impozitului pe profit al beneficiarului fara contract (titlul Impozitul pe profit din Codul Fiscal). Intocmirea unui contract este binevenita si pentru dvs. pentru ca va asigura o buna desfasurare a activitatii si va ajuta in eventualele litigii.