avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 874 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Consultanta in domeniul IT ca si PFA
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Consultanta in domeniul IT ca si PFA

Buna ziua!
Am o nelamirire ca si PFA. In momentul de fata trebuie sa renunt la functi pe care o detin - inginer de sistem - la societatea unde sunt angajat, insa o sa-mi continui activitatea ca si PFA oferind servicii de consultanta.
Intrebarea mea consta in faptul ca nu stiu daca pot emite factura si respectiv sa incasez aceasta factura daca intre noi nu este un contract. Adica in acest caz al unor servicii de consultanta, contractul este obligatoriu? Si daca da, in ce lege pot gasi acest lucru?
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Oranina Dumitru , Contabil 11:44, 6 Octombrie 2009
cristidumitru a scris:

Buna ziua!
Am o nelamirire ca si PFA. In momentul de fata trebuie sa renunt la functi pe care o detin - inginer de sistem - la societatea unde sunt angajat, insa o sa-mi continui activitatea ca si PFA oferind servicii de consultanta.
Intrebarea mea consta in faptul ca nu stiu daca pot emite factura si respectiv sa incasez aceasta factura daca intre noi nu este un contract. Adica in acest caz al unor servicii de consultanta, contractul este obligatoriu? Si daca da, in ce lege pot gasi acest lucru?
Multumesc!


Mare nevoie de contract are beneficiarul. Serviciul de consultanta nu este deductibil la calculul impozitului pe profit al beneficiarului fara contract (titlul Impozitul pe profit din Codul Fiscal). Intocmirea unui contract este binevenita si pentru dvs. pentru ca va asigura o buna desfasurare a activitatii si va ajuta in eventualele litigii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Art. 52 cod fiscal ; cum se interpreteaza ? mototo mototo Sunt PFA inregistrata fiscal,neplatitoare de TVA, impunere sistem real, cod CAEN 7490 . Vreau sa inchei contracte servicii consultanta pentru consultanta ... (vezi toată discuția)
Pfa nou infiintat mihai_b75 mihai_b75 Dupa momentul infiintarii unui PFA (CAEN 4619), cum se calculeaza veniturile acesteia? Dupa declaratia 220 cu estimarea veniturilor, depusa la infiintare la ... (vezi toată discuția)
Tva in ue cristian_conea cristian_conea Voi infiinta in aceasta perioada o Intreprindere individuala - consultanta. Clientul meu este strain, din UE, platitor de TVA. Facturile pe care le emit pot fi ... (vezi toată discuția)