Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... PFA nou infiintat
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

PFA nou infiintat

Dupa momentul infiintarii unui PFA (CAEN 4619), cum se calculeaza veniturile acesteia? Dupa declaratia 220 cu estimarea veniturilor, depusa la infiintare la ANAF, sau dupa facturile emise de PFA catre beneficiari?
Veniturile se calculeaza dupa facturile emise catre clienti si se face regularizare in anul urmator cu diferenta dintre decl.veniturilor estimate si cel real,pentru plata impozitului final.
Buna ziua,

De fapt, profitul impozabil pentru un PFA care aplica impozitarea in sistem real , se calculeaza pe baza RJIP ( venituri incasate - cheltuieli deductibile achitate = profit impozabil)
Impreuna cu beneficiarul, am mentionat in contractul de prestari servicii, ca ma sustine, timp de 2 luni, cu un buget de cheltuieli (transport, cazare, diurna). Intrebarea mea este: daca emit o prima factura in care specific "buget cheltuieli conf. contr. nr....", se considera venituri?