Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Documente fiscale necesare la targuri si expozitii
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Documente fiscale necesare la targuri si expozitii

Intentionez sa particip la un targ de mobila unde marea majoritate a clientilor sunt persoane fizice. Am nevoie de casa de marcat fiscala sau este ok cu chitanta si factura? Va multumesc!
Catalin_Ivan, utilizator
Buna ziua,
Incerc sa va raspund la intrebarea dvs.
Avem in vigoare ORDONANŢĂ DE URGENŢĂ nr. 28 din 25 martie 1999 (**republicată**)
privind obligaţia operatorilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale***)
Care prevede chiar de la art.1 obligativitatea de a utiliza casa de marcat fiscala;
ART. 1
  (1) Operatorii economici care încasează, integral sau parţial, cu numerar sau prin utilizarea cardurilor de credit/debit sau a substitutelor de numerar contravaloarea bunurilor livrate cu amănuntul, precum şi a prestărilor de servicii efectuate direct către populaţie sunt obligaţi să utilizeze aparate de marcat electronice fiscale.
  (2) Operatorii economici prevăzuţi la alin. (1), denumiţi în continuare utilizatori, au obligaţia să emită bonuri fiscale cu aparate de marcat electronice fiscale şi să le înmâneze clienţilor. La solicitarea clienţilor, utilizatorii vor elibera acestora şi factura.
Daca aveti posibilitatea, urmariti aceasta lege si prevederile ei.
O zi buna in continuare si vanzare buna.
Va multumesc foarte mult pentru lamuriri!