avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 428 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Documente fiscale necesare la targuri si expozitii
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Documente fiscale necesare la targuri si expozitii

Intentionez sa particip la un targ de mobila unde marea majoritate a clientilor sunt persoane fizice. Am nevoie de casa de marcat fiscala sau este ok cu chitanta si factura? Va multumesc!
Ultima modificare: Vineri, 6 Octombrie 2017
Catalin_Ivan, utilizator
Cel mai recent răspuns: Catalin_Ivan , utilizator 21:02, 6 Octombrie 2017
Buna ziua,
Incerc sa va raspund la intrebarea dvs.
Avem in vigoare ORDONANŢĂ DE URGENŢĂ nr. 28 din 25 martie 1999 (**republicată**)
privind obligaţia operatorilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale***)
Care prevede chiar de la art.1 obligativitatea de a utiliza casa de marcat fiscala;
ART. 1
  (1) Operatorii economici care încasează, integral sau parţial, cu numerar sau prin utilizarea cardurilor de credit/debit sau a substitutelor de numerar contravaloarea bunurilor livrate cu amănuntul, precum şi a prestărilor de servicii efectuate direct către populaţie sunt obligaţi să utilizeze aparate de marcat electronice fiscale.
  (2) Operatorii economici prevăzuţi la alin. (1), denumiţi în continuare utilizatori, au obligaţia să emită bonuri fiscale cu aparate de marcat electronice fiscale şi să le înmâneze clienţilor. La solicitarea clienţilor, utilizatorii vor elibera acestora şi factura.
Daca aveti posibilitatea, urmariti aceasta lege si prevederile ei.
O zi buna in continuare si vanzare buna.
Va multumesc foarte mult pentru lamuriri!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Se poate pfa fotograf fara casa de marcat? Raduuu99 Raduuu99 Buna ziua ! Doresc sa infiintez un PFA ca si fotograf la evenimente. Este neaparata nevoia unei case de marcat ? Am tot intrebat si mi s-a spus ca pot folosi ... (vezi toată discuția)
Consiliul local trebuie sa emita bonuri fiscale? alinacapsa alinacapsa Buna ziua!Consiliul local pentru bunurile pe care le detine in administrare, de exemplu, terenuri sportive oferite spre inchiriere, trebuie sa emita bonuri ... (vezi toată discuția)
Casa de marcat la pfa cu cod caen 0113 lavinia689 lavinia689 Am infiintat un pfa pe cod caen 0113..am nevoie de casa de marcat? (vezi toată discuția)