Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA tva achizitie auto
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

tva achizitie auto

Buna ziua. Doresc sa imi cumpar din Germania o masina second hand pe firma. Propietarul imi factureaza fara tva. Ce se intampla cand ajung cu ea in tara ? Platesc ceva aici ? Dar in cazul in care vreau sa o vand ? De vandut vreau sa facturez cu o valoare mai mica decat am luat-o. Multumesc.
Va citez din OMFP 576/2004
In aplicarea prevederilor art. 24 alin. (15) din Legea nr. 571/2003, cheltuielile inregistrate ca urmare a casarii sau cedarii unui mijloc fix amortizabil sau terenurilor, calculate ca diferenta intre valoarea fiscala de intrare a acestora si amortizarea fiscala, dupa caz, sunt cheltuieli efectuate in scopul realizarii de venituri impozabile.

Dar daca vind o marfa sub pretul de achizitie diferenta este nedeductibila? Autoturismul, in momentul in care-l vind se trateaza ca orice marfa. De ce ar fi altfel atita timp cit pretul de vinzare este pretul pietei?
cum sa fie ca o marfa? obiectul de activitate al societatii este cumva vanzarea de autovehicule?

sunt de parere ca poti vinde la orice pret numai prin unitati specializate sau prin metoda licitatiei, in conditiile legii