Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Tata decedat de peste 10 ani. Mostenitorii nu au dezbatut mostenirea. Acum o parte dintre ei vor sa vanda. Vor sa faca documentele necesare prin notar. In mostenire sunt cuprinse terenuri extravilane si intravilane. Care ar putea fi procedura legala prin care mostenitorii care nu vor sa vanda pot deveni proprietari cu drepturi depline. Care sunt taxele cuprinse in procedura respectiva.
veselia1234, utilizator
Buna ziua,
Se dezbate succesiunea si se solicita iesirea din indiviziune.
Daca va intelegeti dezbateti toate la notar si costurile se stabilesc de acesta conform grilelor notariale..
Daca nu va intelegeti atunci veti apela la instanta si veti plati 5% din valoare taxa de timbru, circa 1000 - 1500 lei expertiza si, eventual, avocat.
Multumesc