Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dezbatere succesiune.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dezbatere succesiune.

Care este cea mai simpla si mai putin costisitoare forma de a se dezbate o succesiune dintre 2 frati in viata mostenitori?
Motivul dezbaterii fiind doar terenuri intravilane si extravilane fara imobile fixe si mobile.
Daca va intelegeti asupra cotelor de mostenire ce va revin, atunci mergeti la notar; daca nu va intelegeti apelati la instanta de judecata. Costurile sunt aceleasi; dar, la instanta este durata mai mare.
Daca va intelegeti asupra impartelii terenurilor mergeti la notar si aflati acolo care sunt taxele si onorariul. Daca nu, trebuie sa mergeti in instanta, sa faceti raport de expertiza, sa timbrati 3% din valoarea bunurilor stabilita prin expertiza.
Cea mai ieftina modalitate de a dezbate mostenirea este prin mediere. Adica mergeti in instanta dar apelati la mediere si deci nu platiti taxa de timbru de 3%.

Cheltuielile pentru dezbaterea prin mediere sunt:
50 lei incheierea de la notar,
20 lei certificat de atestare fiscala
300-500 lei onorariul mediatorului
~10 lei timbrele judiciare
50x2=100 lei constatarea calitatii de mostenitor
Taxele de intabulare

sper ca nu am uitat nimic
Alexandru Munteanu, Avocat
Se inteleg,
Dar trebuie facut cadastru pe toate terenurile?
Sau se elibereaza documente de la Primarie?
care e procedura?
MULTUMESC!
Pepe69, utilizator
Pentru a intabula terenurile, da, va trebui sa fie masurate cadastral terenurile, cheltuieli care revin de asemenea mostenitorilor care le impart in functie de cota fiecaruia sau la buna intelegere.

De la primarie luati Anexa 24 si rolul fiscal
Alexandru Munteanu, Avocat