avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 707 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ce diferenta exista intre un functionar public si un ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ce diferenta exista intre un functionar public si un angajat personal contractual ?

Buna ziua !

Va prezint urmatoarea situatie si va rog frumos sa imi explicati cateva aspecte:
- sora mea lucreaza intr-o institutie publica,
ca personal contractual
- toti angajatii institutiei publice sunt personal contractual
- institutia publica este subordonata Consiliului judetean
- recent au aparut cateva posturi vacante
la Consiliului judetean si la alte institutii publice
- sora mea vrea sa se transfere la Consiliului judetean sau
la una din institutiile publice.
Sora mea are aceeasi califizare, vechime in munca, indeplineste aceleasi atributii,....
ca si un angajat de la Consiliului judetean sau de la una din institutiile publice.

Va rog frumos sa imi spuneti:
- daca poate face acest lucru ?
- ce diferenta exista intre un functionar public si un angajat personal contractual ?
Ultima modificare: Vineri, 6 Octombrie 2017
oanaportar, utilizator
Cel mai recent răspuns: oanaportar , utilizator 12:52, 9 Octombrie 2017
Forma de angajare în cazul personalului contractual este contractul de munca iar la funcționari publici,actul administrativ de numire.Pentru ca sora sa facă parte din corpul functionarilor publici trebuie sa se prezinte la un examen organizat, asta dacă postul personalului contractual nu se transforma prin decizie.
Diferenta exista la salarizare si la anumite drepturi prevazute in legislatie, vedeti OG 6/2007 si HG 250/1992.
Sora mea beneficiaza de aceleasi drepturi,
intrucat prin Regulamentul intern s-au prevazut
aceleasi drepturi ca si la functionarii publici.

Nemaiexistand acele Contracte colective de munca,
institutia publica in care lucreaza
si-a adaptat Regulamentul si regulile interne
dupa cele ale Consiliului judetean.

Regulile prevazute in OG 6/2007 si HG 250/1992
ii sunt deja aplicabile ....

Nu stiu la salarizare
de ce ar exista diferente,
in cazul in care posturile ar fi identice, ca si studii, vechime in munca, ....?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Modificarile din codul muncii privind concediul de odihna vera_tardea vera_tardea Buna ziua, va rog sa imi precizati in ce masura modificarile aduse de Lg.12/2015, cu privire la concediul de odihna( perioada de 18 luni si faptul ca o ... (vezi toată discuția)
Concediu fara plata Ristina Ristina Cat concediu fara plata pot lua intr-un an ? Daca as dori un concediu fara plata pentru odihna, ingrijirea sanatatii, se poate numai cu o cerere catre ... (vezi toată discuția)
Legea salarizarii /pt. personal contractual din institutii publice - lege neconstitutionala muraruelena muraruelena - legea salarizarii /pt. personal contractual din institutii publice este o lege neconstitutionala, intrucat: - potrivit legii salarizarii, sporul de ... (vezi toată discuția)