Forum Discuţii juridice Să schimbăm împreună legea Legea salarizarii /pt. personal contractual din ...
Discuție deschisă în Să schimbăm împreună legea

Legea salarizarii /pt. personal contractual din institutii publice - lege neconstitutionala

- legea salarizarii /pt. personal contractual din institutii publice
este o lege neconstitutionala, intrucat:

- potrivit legii salarizarii,
sporul de vechime este insclus in salariul de baza
si din aceasta cauza
toti salariatii au acelasi salariu,
fara a se avea in vedere ca
un salariat are o vechime de ex., de 14 ani
fata de cel venit nou /angajat abia acum
care nu are deloc spor de vechime !

de ex.:
- sora mea este secretara de 14 ani de zile,
si intra in categoria de personal contractual din institutii publice,
iar de la data de 1 iulie 2014
i s-a facut salariul de baza de 900 lei lunar,
adica:
salar de baza = salar de incadrare /salar tarifar + spor de vechime 10%,
- si nemaivand nici un alt tip de spor, rezulta ca
salariul brut = salar de baza = 900 lei lunar.

Or, daca vine in locul ei
o alta secretara debutanta, fara nici o vechime in munca,
va avea tot acelasi salariu brut = salar de baza = 900 lei lunar,
deoarece potrivit HG nr. 871/2013:
salariul de bază minim brut pe ţară garantat în plată este de 900 lei lunar !

- din aceasta cauza,
toti salariatii
care au aceeasi functie,
vor avea la fel, acelasi salariu,
si nu mai exista nici o diferenta de salariu
intre cel venit acum si cel care are o vechime in munca.

Deci, salariul este la fel pt. toti,
fara a se mai putea face vreo distinctie la salar intre salariati
dupa vechimea in munca pe care o au acestia !

Si aberatiile nu se opresc aici.
Spre exemplu, angajatilor din institutiile publice, personal contractual, le-au ramas salariile la fel ca si dupa acea taiere de 25%, iar in momentul de fata,daca se organizeaza concursuri de angajare pt. posturi vacante in aceste institutii, cei care iau concursul vor fi angajati conform grilei de salarizare din Legea Unica de salarizare.
Va dau un exemplu concret: lucrez intr-o institutie bugetara - personal contractual. Am salariul net 850 ron (brut 1200 ron), vechime in munca 18 ani.
Daca mi s-ar fi aplicat grila de salarizare salariul meu net s-ar fi dublat, deoarece am si vechime in munca si vechime in specialitatea postului. De la contabilitate mi s-a explicat ca nu se poate face nici o marire de salariu in cazul meu, deoarece nu se aplica Legea Unica de salarizare. Insa, luna trecuta, institutia la care lucrez a scos la concurs mai multe posturi, printre care un post echivalent cu cel pe care il detin si ce credeti? Cel care a luat concursul a fost angajat cu salariul din grila unica ! X-(
Ce sa ma intelegem? Se aplica legea unica a salarizarii, sau nu?

Intrebare: este corect ca un om neexperimentat, care se angajeaza acum intr-o institutie bugetara, fara sa aiba deloc vechime in specialitate, sa primeasca salariu dublu fata de cat primesc eu, care lucrez in institutie de 10 ani si stiu cu se mananca munca de zi cu zi? NU este corect ...... Si atunci, ce facem? Unde sunt drepturile omului: la munca egala, remuneratie egala, ce facem cu discriminarea, etc. ......?

O colega a intrat deja in concediu de maternitate si se va organiza din nou concurs pe perioada determinata pt.doi ani de zile, iar persoana care va ocupa postul va incasa un salariu mai mare decat al meu .....Pai si atunci cum sa mai vin eu zilnic la serviciu cu placere? Cui sa ne strigam nemultumirea?

cred ca persoana care beneficiaza de un asemenea calcul pt. salariu
a ocupat postul politic.
- asa am avut si noi un coleg la CJ,
ni s-a impus un asemenea mod de calcul,
am refuzat,
s-a mers in instanta,
iar Ministerul Muncii ne-a dat un raspuns scris
in care ne condirma modul nostru de calcul al salarizarii,
- mai mult, in acel raspuns
ni s-a spus ca salariile se calculeaza dupa .... grile de salarizare, legi si OG abrogate,
pt. ca la data actuala nu avem la ce ne raporta ....

- ce corp legislativ avem in tara asta ? .....