Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dezbatere moștenire. Care este procedura de cedare a ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dezbatere moștenire. Care este procedura de cedare a cotelor?

Tatal meu a decedat acum trei saptamani. A ramas mama si noi, patru frati. Vrem sa dezbatem mostenirea, trei dintre noi cedând partea noastra celui de-al patrulea frate si mamei. Am facut toate actele necesare deschiderii succesiunii si vrem sa le depunem la un notar. Intrebarea mea este daca e necesar sa ne prezentam toti la depunerea actelor (noi locuind in judete diferite) ? E suficient sa mergem toti, cu cei doi martori, doar la semnarea actelor, la final?
Admin, administrator
Toti succesorii trebuie sa fie prezenti, la dezbaterea succesorala.

Declaratia de renuntare este revocabila, in interiorul termenului de 1 an ( termen ce curge de la deces) , si numai daca alti comostenitori nu si-au exprimat vointa de a succede.

Fratele care accepta succesiunea va dobandi cotele-parti din dreptul de proprietate.

Odata ce este proprietar exclusiv, poate instraina bunul , in orice modalitate, oricui doreste.

Succes.

Nu e excclusiv pana la partaj, ca mai e si mama coproprietar.
Indiferent ca se prezinta sau nu, tot edeclaratie de renuntare dau.
Mergeti mai degraba la notarul care va dezbate mostenirea si gasiti alte variante. Instrainarea drepturilor, de exemplu. Aici se pune problema donatiei la decesul dv., dar verificati cu el toate variantele.
Daca fratii care renunta au copii, nu se pune problema rezervei succesorale ce s-ar cuveni acestora din mostenire, in functie de situatia patrimoniala actuala a fratilor care renunta la mostenire?! Declaratia de renuntare la mostenire nu se poate considera indirect o donatie?!