Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune loc de veci
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune loc de veci

Buna ziua,

Mama mea a murit acum cativa ani si in urma unui proces cu sotul ei, am cazut de acord ca locul de veci, care momentan este pe numele ei, sa imi ramana mie. Intrebarea mea este - mai este nevoie sa fac ceva, ca sa trec locul pe numele meu, la cimitir, notar sau in alta parte? Cam care ar fi procedura acum si in cat timp ar trebui sa o fac?

Multumesc de ajutor.
Trebuie sa faceti succesiunea la notar ptr.locul de veci,obtineti certificatul de mostenitor si apoi puteti trece locul de veci pe numele dvs.
Pentru raspuns concret este necesar sa furnizati date relevante
Precizati ca mama dv detine loc de veci
Concret ,mama dv detine document care atesta calitatea de proprietar sau de concesionar al locului de veci ?
Daca mama dv detine locul de veci in baza unui contract de concesiune,,pentru preluarea locului de catre rude ,apartinatori ,este necesar sa va adresati direct administratiei cimitirului care va poate comunica conditiile de preluare loc de inhumare
Daca locul de veci este detinut in baza unui titlu de proprietate,atunci urmeaza sa faca parte din masa succesorala care urmeaza sa o dezbateti
Locul este al mamei mele, primit prin donație de la bunica. A fost inclus în masa succesorală, iar soțul ei a semnat, prin avocați, că este de acord ca locul să rămână al meu, noi doi fiind singurii moștenitori. Acum nu sunt sigură ce ar trebui să fac în continuare cu acel act semnat ca să nu existe probleme pe viitor cu locul de veci (la cimitir este încă pe numele mamei și am înțeles că dacă nu schimb numele, este posibil, după câțiva ani, ca locul să fie repus în vânzare).
Buna ziua, Dar daca in loc sa fie doar trecut pe numele tau, ti se face o noua concesiune iar tu nu iti dai seama avand incredere in functionarul primariei ce faci dupa 25 de ani cand iti expira noua concesiune?

DAN POPESCU a scris:

Trebuie sa faceti succesiunea la notar ptr.locul de veci,obtineti certificatul de mostenitor si apoi puteti trece locul de veci pe numele dvs.

Cred ca nu ati inteles. Succesiunea era deja facuta din 1994 iar locul era prevazut in CM dar nu a contat si mi s-a facut in loc de transcriere o noua concesiune pe 25 de ani care a expirat in 2022. Mi s-a impus taxa de concesionare nu taxa de transcriere.

anla2 a scris:

Buna ziua, Dar daca in loc sa fie doar trecut pe numele tau, ti se face o noua concesiune iar tu nu iti dai seama avand incredere in functionarul primariei ce faci dupa 25 de ani cand iti expira noua concesiune?

DAN POPESCU a scris:

Trebuie sa faceti succesiunea la notar ptr.locul de veci,obtineti certificatul de mostenitor si apoi puteti trece locul de veci pe numele dvs.