Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dreptul la mostenire si renunțare la acest drept
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dreptul la mostenire si renunțare la acest drept

Buna ziua. As vrea sa ma lămuriți intr-o problema:
1.Daca o persoana este trecută in certificatul in calitate de mostenitor si ulterior vrea sa renunte la acest drept, ce trebuie sa faca?
2.Unul din cei doi soti este in viața si este trecut singur pe titlul de proprietate, poate sa doneze bunurile de pe respectivul titlu fara ca moștenitorii de drept, respectiv copiii sa facă ceva.?
1.Daca este trecut in calitate de mostenitor a acceptat mostenirea in termen legal,acceptarea si renuntarea trebuie facute in termenul legal,daca a acceptat nu mai poate renunta ulterior.
2.Nu,copiii in calitate de mostenitori rezervatari pot face actiune in reductiunea liberalitatilor excesive ,care incalca rezerva succesorala.
Adică pot ataca in instanta acțiunea de donație si pot castiga?