Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA obtinere cod TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

obtinere cod TVA

Care este, in momentul de fata, procedura de obtinere a codului de TVA, ce documente sunt necesare?
Se obtine prin depunerea formularului 010.
Daca il obtineti prin depasire de plafon se depune 010 si balanta.
La obtinerea prin optiune(ulterior infintarii) se depune 010 cu cifra de afaceri pe care o estimati.
Pe langa declaratia 010 se pot cere si alte documente, depinde de anaf-ul la care sunteti arondata si de asociati, daca au mai fost sau nu in alte societati. In mare se cer actele de infiintare, declaratie pe proprie raspundere cu activitatile autorizate in certificatele constatoare emise de onrc, certificat constator forma lunga ONRC, contractul cu un expert contabil (daca ati bifat pe 010 ca aveti servicii de contabilitate), etc.