Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Pasaportul imi expira pe data de 13 decembrie,pe 16 ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Pasaportul imi expira pe data de 13 decembrie,pe 16 octombrie as dori sa predau pentru unul nou. Intrebarea e pot sa folosesc pasaportul vechi pentru a calatori in Italia?

Buna seara! Eu nu locuiesc in Romania,locuiesc in Serbia. Pasaportul imi expira cum am scris mai sus pe 13 decembrie 2017. Luni 16 octombrie merg in Romania si as vrea sa predau pentru un pasaport nou. Problema e ca nu pot astepta doua saptamani pana imi elibereaza noul pasaport,pentru ca trebuie sa ma intorc la munca in Italia. As vra sa stiu daca pot calatori cu pasaportul actual.
buna
la oficiul prefecturii unde doriti sa depuneti cererea de preschimbare,trebuie sa specificati doar ca doriti sa il pastrati in valabilitate si atunci functionarul o sa va inapoieze documentul respectiv
dar daca o sa intrebati la ghiseu ve-ti primi,cu siguranta ,informatiile dorite.
dekel, utilizator