Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... recuperare prejudiciu firma de curierat
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

recuperare prejudiciu firma de curierat

am trimis retur o imprimanta noua in mai putin de 24 ore de cand am primit-o deoarece nu a functionat.imprimanta fiind una cu sistem CISS atasat.Am pus capacele la rezervoarele cu cerneala si am oprit cu sistemul de oprire furtunasele cu cerneala ce duc in interiorul imprimantei.Dupa aproape 2 saptamani am sunat la firma de unde am cumparat-o sa vad de ce nu o trimit inapoi...surpriza!au refuzat coletul din motiv ca din pachet se vedea urme de cerneala si asa cei de la curierat tin pachetul la ei de mai bine de o luna.Am sunat la curierat si tot ma amana ,ba voiau sa mi-o trimita inapoi ba ca o sa vorbeasca la firma de unde am cumparat-o sa o primeasca ca ei au desfacut coletul si avea cursa ceva cerneala doar pe exteriorul ei.Le-am spus ca nu ma intereseaza cum arata imprimanta doar sa functioneze si mi-au zis sa sun eu la magazin sa le spun sa o primeasca.Am sunat dar ei zic ca au regulament sa nu ia colete deteriorate sau cu urme de cerneala.Acum eu cu paguba si fara imprimanta,va rog sa-mi spuneti daca am vreo sansa sa imi primesc banii inapoi pe ea.Va multumesc anticipat.
~ Conținut șters la cerere ~
.Buna.Pe persoana fizica e imprimanta .Nu stiti ce rezolv daca ma plang la ANPC?Cei de la curierat nu gaseau nota de La transport cu care eu am trimis imprimanta inapoi , nu figuram la ei ca am trimis-o ,sau poate m-au testat doar sa vada daca o mai am.La ce ma ajuta un document oficial cu motivul pentru care au refuzat coletul ,de la firma care a vandut imrimanta?Multumesc pentru raspuns.