avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 873 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... am cumparat un teren de la o firma lichidatoare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

am cumparat un teren de la o firma lichidatoare

Am cumparat un teren de la o firma lichidatoare, si au emis factura urmand sa facem contractul de vanz/ cump. Intre timp se pare ca pe acel teren ma i exista un alt proprietar care sa trezit acum ca acel teren este al lui. Terenul l-am cuparat pe firma. Intentionez sa nu accept sa-mi restuie aceeasi suma pe care am achitat-o pentru teren in cazul in care se dovedeste ca exista al proprietar. Cred ca este dreptul meu sa cer o suma mai maire mai ales ca am platit terenul de cateva luni si as fi putut sa investesc banii in altceva sau sa imi dea in acelkasi pret/ mp (6 euro) un alt teren intr-o zona buna.
Sincer as vrea sa stiu ce ma sfatuiti voi sa fac?
Cel mai recent răspuns: cj_laurentiu , utilizator 14:17, 17 Februarie 2006
In primul rand, lichidatorul are obligatia de a vinde bunul grevat de sarcini si servituti. Mai mult, trebuie sa prezinte cumparatorului un extras de carte funciara. In ceea ce priveste un posibil proprietar, acesta trebuie sa faca in primul rand dovada dreptului de proprietate.
In primul rand, lichidatorul are obligatia de a vinde bunul grevat de sarcini si servituti. Mai mult, trebuie sa prezinte cumparatorului un extras de carte funciara. In ceea ce priveste un posibil proprietar, acesta trebuie sa faca in primul rand dovada dreptului de proprietate.
primul proprietar tabular poate fi considerat proprietar. bunul se trasmite cu toate sarcinile ei.
ce se mai aude cu terenul, ai reusit sau mai ai nevoie de ajutor.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Constituire proces civil ,pentu servitute stipulata in contactul de vanzare -cumparare romeo1234 romeo1234 Buna ziua,anul trecut in februarie am cumparat o propietate .Accesul pe propietate se face pe un teren servitute,dat de propietar.Dupa sase luni propietarul a ... (vezi toată discuția)
Cumparare apartament fara probleme ulterioare starcopit starcopit Buna ziua! As dori sa achizitionez un apartament/ garsoniera in Buc. intr-un viitor previzibil. As dori sa aflu legat de acest fapt cum sa ma asigur eu, ... (vezi toată discuția)
Acte teren ContSters87904 ContSters87904 Doresc sa cumpar un teren. Problema mea este ca imi este frica sa nu dau de vreun sarlatan care vinde o proprietate care poate fi vanduta de vreo 10 ori sau ... (vezi toată discuția)