Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... am cumparat un teren de la o firma lichidatoare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

am cumparat un teren de la o firma lichidatoare

Am cumparat un teren de la o firma lichidatoare, si au emis factura urmand sa facem contractul de vanz/ cump. Intre timp se pare ca pe acel teren ma i exista un alt proprietar care sa trezit acum ca acel teren este al lui. Terenul l-am cuparat pe firma. Intentionez sa nu accept sa-mi restuie aceeasi suma pe care am achitat-o pentru teren in cazul in care se dovedeste ca exista al proprietar. Cred ca este dreptul meu sa cer o suma mai maire mai ales ca am platit terenul de cateva luni si as fi putut sa investesc banii in altceva sau sa imi dea in acelkasi pret/ mp (6 euro) un alt teren intr-o zona buna.
Sincer as vrea sa stiu ce ma sfatuiti voi sa fac?
In primul rand, lichidatorul are obligatia de a vinde bunul grevat de sarcini si servituti. Mai mult, trebuie sa prezinte cumparatorului un extras de carte funciara. In ceea ce priveste un posibil proprietar, acesta trebuie sa faca in primul rand dovada dreptului de proprietate.
primul proprietar tabular poate fi considerat proprietar. bunul se trasmite cu toate sarcinile ei.
ce se mai aude cu terenul, ai reusit sau mai ai nevoie de ajutor.