Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am cumpărat un T.I.R. în stare bună, când m-am dus ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am cumpărat un T.I.R. în stare bună, când m-am dus să îl iau era epavă. Mai pot să îmi recuperez banii?

In urma cu sase luni am cumparat "de la distanta" un autocamion cu remorca, de la o persoana cunoscuta, de incredere, din alta localitate, la 400 km distanta. Cunosteam starea buna de functionare a camionului. Am primit prin posta actul de vinzare si i-am trimis prin banca banii. Ne-am inteles telefonic sa imi pastreze camionul intr-o curte, pina vin sa il iau.
Dupa trei luni am ajuns acolo, la vinzator. Acesta m-a dus pe un teren viran unde se afla abandonat autocamionul, cu geamurile sparte, piese lipsa, nu pornea, iar remorca lipsea cu totul si nici nu stia unde este.
I-am cerut ori camionul plus remorca, ambele in stare de functionare, ori banii inapoi. Nu am obtinut nici una, nici alta.
Precizez ca nu am radiat camionul de pe numele vinzatorului, dupa ce am primit actul de vinzare.
Mai pot cumva sa imi recuperez banii sau am ramas cu epava abandonata?
Va multumesc.
Admin, administrator
Buna ziua,
Va trebui sa va adresati instantei pentru reziliere contract si restituire bun.
Ma adresez instantei din orasul meu, de unde am trimis banii, sau instantei din orasul vinzatorului, unde este camionul si unde s-a inregistrat contractul de vinzare?
Va multumesc.
@Mitra, dvs in ce calitate ati cumparat, ca persoana fizica sau persoana juridica?
(in aceasta speta nu este incidenta rezilierea contractului, rezolutiunea da, dar rezilierea nicodata)
Va adresati instantei de la domiciliul/sediul paratului(vanzatorului).
Multumesc pentru raspunsuri.