Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda primita acasa fara plic
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda primita acasa fara plic

Buna ziua
Am primit un proces verbal de la o amenda fara semnatura mea, fara plic la posta. Eu nu fiind in tara nu am semnat primirea la acest proces verbal. Este posibil asa ceva? Este valabil? Cum s.ar proceda?
Da, este amenda de la CNADNR? Puteţi face plângere contravenţională.
Este de la politia rutiera presupun din august. Nefiind de acord cu procesu verbal atunci am refuzat sa semnez. Ei (politia) au facut in asa mod ca ieri au pus procesu la posta. Avand si domiciliu in alta tara, eu nu sunt prezenta sa fiu pus la curent cu acel proces.
Faceti urmatorul calcul: de la data procesului-verbal si pana la data de pe plic, au trecut mai mult de 2 luni? Daca da, atunci dreptul de a aplica sancţiunea contravenţională s-a prescris. Dacă nu, verificati daca refuzul semnării este confirmat de un martor? Această lipsă ar putea fi un motiv de nulitate a procesului-verbal. Oricum ar fi, trebuie să faceţi plângerea contravenţională pentru că altfel nu scăpaţi de amendă.

Succes!
Faptul e ca au pus un martor dupa care nu a fost prezent. Ei au plecat imediat la momentu cererei probei video/foto cu viteza depasita care sustineau ca eu o aveam.
Avocat Lucia Pascaru a scris:

Faceti urmatorul calcul: de la data procesului-verbal si pana la data de pe plic, au trecut mai mult de 2 luni? Daca da, atunci dreptul de a aplica sancţiunea contravenţională s-a prescris.

Termenul legal de comunicare este de 2 luni de la întocmirea PV.
Dreptul de a aplica sancţiunea contravenţională se prescrie în termen de 6 luni de la constatare.

Ținând cont de natura contravenției respectiv depășirea vitezei legale ce se constată cu mijloace certificate metrologic nici martorul asistent nu este obligatoriu .
Deci ca concluzie, poliția a parcurs pașii legali si șanse să anulati PV n stiu în ce măsură mai sunt .
Atentie ! Dacă nu platiti amenda riscati executarea silită si blocarea conturilor.