Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda parcare! dupa 2 luni primita in posta!
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda parcare! dupa 2 luni primita in posta!

Buna, sunt din Timis, ma numesc Andrei Mladen si: am primit in posta (acum in luna martie) o amenda pentru parcare(in luna ianuarie) intr-un loc interzis in Bucuresti. Care este metoda de contestare? Mentionez ca nu am gasit nici o instintare in geam la masina sau in alt mod! Se poate face ceva? Multumesc anticipat
AndreiMAD, utilizator
Daca puteti dovedi contrariul celor retinute de agentul constatator, formulati in termen legal actiune in instanta ptr anularea pv de contraventie eventual inlocuirea amenzii cu avertisment.
SM LEGAL CONSSULT , Consultant de business
Se depune plingere contraventionala impotriva PV de contraventie in termen de 15 zile de la data inscrisa , de primire, pe plicul in care a venit contraventia. Motivul plingerii poate fi ca acea contraventie a fost facuta pe numele proprietarului masinii, fara sa fie identificat autorul contraventiei, respectiv soferul. plingerea se depune la judecatoria primariei de sector unde ati fost amendat.

AndreiMAD a scris:

Care este metoda de contestare? Mentionez ca nu am gasit nici o instintare in geam la masina sau in alt mod! Se poate face ceva? Multumesc anticipat

latka, utilizator
Se poate ca cineva curios să fi luat din gem procesul verbal de constatare?
Agentul constatator a facut fotografii oricum.
Ați parcat in loc interzis?
Pe parbriz nu se lasa decit o instiintare de mers la sediul politiei locale, nu am auzit pina acum sa se lase procese verbale de contraventie. Conform OG 2/2001 ele se comunica contravenientului, dupa identificare :
Articolul 26
(3) În cazul în care contravenientul nu este prezent sau, deși prezent, refuză să semneze procesul-verbal, comunicarea acestuia se face de către agentul constatator, în termen de cel mult două luni de la data încheierii.
Articolul 27
Comunicarea procesului-verbal se face prin poștă, cu aviz de primire, sau prin afișare la domiciliul sau la sediul contravenientului. Operațiunea de afișare se consemnează într-un proces-verbal, semnat de cel puțin un martor.
[ link extern ]