Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Trecerea de la o facultate la alta
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Trecerea de la o facultate la alta

Buna ziua! Suntem din Bucuresti.Baiatul meu a intrat in 2015 la particular,la Universitatea Valahia Targoviste,la buget,sectia pedagogie muzicala..Din pacate,anul acesta nu a trecut in anul trei,deoarece a ramas la o materie...Poate,la anul,sa treaca la orice alta institutie de invatamant superior in Bucuresti?Exemplu aiurea,Agronomie,sectia management.Daca da,care sunt conditiile si ce trebuie facut?Va multumesc mult!La revedere!
Potrivit Metodologiei privind mobilitatea academica a studentilor, studentii se pot transfera de la o universitate la alta sau isi pot efectua un semestru sau un an de studii la o alta universitate "in baza unor acorduri interinstitutionale" si "numai cu acceptul" celor doua institutii de invatamant superior - cea de la care pleaca si cea la care urmeaza sa continue cursurile.

Ordin nr. 651 din 19 noiembrie 2014 pentru aprobarea Metodologiei privind mobilitatea academică a studenţilor
[ link extern ]
Multumesc!