Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

demisie

Buna ziua,
Am urmatoarea speta: un angajat a depus notificarea de demisie. Dupa ce administratorul pune rezolutia pe notificare, obligatoriu trebuie inmanata o copie dupa notificare si angajatului?
Este bine sa aiba si salariatul dovada inregistrarii demisiei si sa vada rezolutia angajatorului.
deci angajatorul este obligat de lege sa-i dea o copie? Conform carui articol?
Nu am spus asa ceva... angajatorul are obligatia de a inregistra demisia. Insa in practica majoritara, cererea se face in dublu exemplar din care in exemplar ii revine salariatului dupa inregistrare.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Cu respect, va multumesc pentru ajutor.