Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ce act normativ reglementa activitatea notariala ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ce act normativ reglementa activitatea notariala inainte de aparitia Legii nr.36/1995?

Ma intereseaza ce act normativ reglementa activitatea notariala inainte de aparitia Legii nr.36/1995 si in mod special care era procedura dezbaterii succesorale atunci(renuntarea, acceptarea, neacceptarea in termenul de 6 luni prevazut de Codul Civil)
Decret 377/1960 pentru organizarea si functionarea Notariatului de Stat si Regulamentul privind aplicarea disozitiilor Decretului 377/1960 pentru organizarea si functionarea Notariatului de Stat aprobat prin HCM nr. 1518/1960.
A se vedea si Decret 40/1953 privitor la procedura succesorala notariala.