Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Decizie de impunere anuala pt stabilirea contributiei ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Decizie de impunere anuala pt stabilirea contributiei de asigurari sociale de sanatate anul 2012

buna ziua.recent am primit de la anaf o decizie de impunere de plata pentru venituri in regim de retinere la sursa a impozitului pe venit,din activitati de natura celor prevazute la art.52,alin (1)lit b-d si din asocierile fara personalitate juridica prevazute la art 13 lit e.
intrebarea mea este-cine are obligtia sa plateasca suma calculata,in conditiile in care in anul 2012 omisiunea a apartinut asociatiei judetene de fotbal?
george-neagu, moderator
In cazul asocierilor dintre o persoana juridica si o persoana fizica, obligatia tinerii contabilitatii si a calcularii si virarii tuturor taxelor si impozitelor revine persoanei juridice.
Problema dvs e delicata insa, pentru ca la acea vreme era optionala retinerea la sursa, deci asociatia nu avea obligatia retinerilor la sursa decat daca era prevazut expres in contract.
Si chiar daca ar fi fost si nu a retinut, obligatia platii acum v-ar fi revenit tot dvs, pentru ca persoana juridica e doar platitorul, nu si suportatorul de drept al sarcinii fiscale. Iar o eventuala reclamatie se solda cu cel mult o amenda pentru ei.
adema1980, utilizator
multumesc pentru raspuns.eventuala reclamatie unde se poate depune?