Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Se poate divorța?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Se poate divorța?

Bună ziua, eu și soțul avem o condamnare cu suspendare sub supraveghere, trebuie să ne prezentăm la probațiune la termene stabilite. Problema e e că noi doi nu ne mai înțelegem și e posibil sa ajungem la divorț. Avem și doi copii minori care ar rămâne la mamă. Ar putea divorț sa ne anuleze cumva suspendarea? Mulțumesc
Buna ziua,
Nu au nicio legatura divortul cu suspendarea executarii sentintei penale.
Divortati linistiti daca nu va mai intelegeti.
Sigur ca puteti divorta.
Chiar daca motivarea hotararii penale face referire la extraordinara intelegere dintre soti aceasta se poate deteriora rapid dupa condamnare.
De aceea puteti divorta pentru ca dreptul la divort nu il aveti interzis in hotararea penala de condamnare.