Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Închidere firmă. Care sunt etapele?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Închidere firmă. Care sunt etapele?

Buna ziua
Imi puteti spune care sunt pasi pentru a inchide o firma?
Multumesc anticipat!
Admin, administrator
Etapa I
1. Cererea de înregistrare (original) - formular Registrul Comertului;
2. Decizia Asociatului unic/Hotărârea asociaţilor de efectuare concomitentă a dizolvării şi lichidării societăţii luată cu cvorumul şi majoritatea prevăzută de lege pentru modificarea actului constitutiv, atunci când aceştia sunt de acord cu privire la repartizarea şi lichidarea patrimoniului societăţii şi când asigură stingerea pasivului sau regularizarea lui în acord cu creditorii (original);
3. Dovada acordului creditorilor privind stingerea pasivului sau regularizarea lui (original);
• tariful de publicare în Monitorul Oficial al României, Partea a IV-a.
Etapa a-II-a - detalii
1. Cererea de radiere (original) - formular ONRC;
2. Hotărârea de repartizare a activelor rămase după plata creditorilor luată prin votul unanim al asociaţilor/membrilor (original)
3. Dovada publicării hotărârii de dizolvare în Monitorul Oficial al României. Confirmarea se efectuează de ORCT;
4. Situaţia financiară de lichidare şi de repartizare a activului aprobată de asociaţi/membri, certificată de persoanele autorizate potrivit legii (copie) ;
5. Certificatul de înregistrare şi certificatul constatator de autorizare (originale);
6. Dacă este cazul:
• hotărârea judecătorească irevocabilă prin care s-a respins opoziţia;
Soluţionarea cererii revine în competenţa directorului oficiului registrului comerţului de pe lângă tribunal şi/sau persoanei sau persoanelor desemnate care poate/pot cere administrarea şi a altor acte doveditoare decât cele enumerate.
Wow. Cam complicat. Daca firma are datorii este vreo problema? Gen dividende, restituire imprumut?