avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 561 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Închidere firmă. Care sunt etapele?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Închidere firmă. Care sunt etapele?

Buna ziua
Imi puteti spune care sunt pasi pentru a inchide o firma?
Multumesc anticipat!
Ultima modificare: Miercuri, 11 Octombrie 2017
Admin, administrator
Cel mai recent răspuns: PopCristi , utilizator 11:34, 13 Octombrie 2017
Etapa I
1. Cererea de înregistrare (original) - formular Registrul Comertului;
2. Decizia Asociatului unic/Hotărârea asociaţilor de efectuare concomitentă a dizolvării şi lichidării societăţii luată cu cvorumul şi majoritatea prevăzută de lege pentru modificarea actului constitutiv, atunci când aceştia sunt de acord cu privire la repartizarea şi lichidarea patrimoniului societăţii şi când asigură stingerea pasivului sau regularizarea lui în acord cu creditorii (original);
3. Dovada acordului creditorilor privind stingerea pasivului sau regularizarea lui (original);
• tariful de publicare în Monitorul Oficial al României, Partea a IV-a.
Etapa a-II-a - detalii
1. Cererea de radiere (original) - formular ONRC;
2. Hotărârea de repartizare a activelor rămase după plata creditorilor luată prin votul unanim al asociaţilor/membrilor (original)
3. Dovada publicării hotărârii de dizolvare în Monitorul Oficial al României. Confirmarea se efectuează de ORCT;
4. Situaţia financiară de lichidare şi de repartizare a activului aprobată de asociaţi/membri, certificată de persoanele autorizate potrivit legii (copie) ;
5. Certificatul de înregistrare şi certificatul constatator de autorizare (originale);
6. Dacă este cazul:
• hotărârea judecătorească irevocabilă prin care s-a respins opoziţia;
Soluţionarea cererii revine în competenţa directorului oficiului registrului comerţului de pe lângă tribunal şi/sau persoanei sau persoanelor desemnate care poate/pot cere administrarea şi a altor acte doveditoare decât cele enumerate.
Wow. Cam complicat. Daca firma are datorii este vreo problema? Gen dividende, restituire imprumut?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Conditii dizolvare microintreprindere(2 asociati) fara lichidator lora8511 lora8511 Care este procedura de inchidere(dizolvare) a unei microintreprinderi cu 2 asociati, fara a fi necesara numirea unui lichidator? Mentionez ca societatea nu are ... (vezi toată discuția)
Lichidare voluntara! mariuspavell mariuspavell As dori si eu sa stiu ce implica aceasta operatiune de lichidare voluntara a unei firme si cat ar costa aceasta. (vezi toată discuția)
Fuzionarea companiilor darkman darkman Buna ziua, Detin doua firme, dar una dintre ele nu are o activitate atat de infloritoare incat sa imi permit cotabilul si forfetarul. M-am interesat sa o ... (vezi toată discuția)