Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Refacere gard
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Refacere gard

Buna ziua,
Parintii mei au refacut un gard, si acum vecinii au inceput sa faca galagie ca au intrat cu cativa cm spre acestia. Desi initial au avut o discutie cu vecinii pana sa inceapa refacerea gardului, si chiar si in timpul lucrarilor acestia nu au avut nimic de zis, acum au inceput taraboiul.
Ce este de facut. Acestia ameninta parintii cu judecata.
Mentionez ca stalpii gardului au ramas in acelasi loc, decat ca sa turnat o mica temelie de 20 cm la baza gardului.
Nu este nimic de facut pentru moment. Daca va vor acționa in judecata (ceea ce este putin probabil presupunand costuri), sa probeze (fapt ce va necesita măsurători=expertiză..pe care solicitând-o.. evident că o vor si achita), că le-ați diminuat suprafata de teren ai cărei proprietari sunt.
ContSters443083, utilizator
Multumesc.
si daca vor castiga litigiul, dovedindu-se ca le-ati incalcat proprietatea, toate acele costuri le veti suporta dvs, cu titlu de cheltuieli de judecata.