Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Problema ingradire proprietate + intabulare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Problema ingradire proprietate + intabulare

Bună ziua! Deținem un pamant cu o suprafata de 1800mp în titlul de proprietate, 1781mp reali in urma intabulării , proprietari fiind noi. Am construit gard pentru delimitarea proprietatii de ceilalti dar unul dintre vecini sustine ca am facut pe bucata lui de pamant si ca trebuia sa venim la dansul sa ii cerem acordul ca sa intabulam si sa construim. Mentionez faptul ca dansii doresc ca linia sa fie dreapta “ca el vrea pamantul drept nu în forma de L cum este intabulat si turnata temelia gardului , ca noi avem acte false”. Consider ca de era sa fi avut o problema cu suprafata masurata, asta se putea constata atat in cadrul primariei , cat si de catre cei de la expertiza cadastrala. VECINII in primul rand nu sunt ei proprietari, nu au intabulare , nici nu au habar cat masoara suprafata detinuta. Ei ne ameninta ca ne dau in judecata ca nu le-am cerut acordul si subtil ca o putem rezolva cumva daca le dam bani. Dar nu vreau sa dau niciun leu pe nimic facut gresit , avand toate actele la zi .
Spuneti si dvs o parere daca noi am facut ceva gresit.
andraiuliam728, utilizator
Le transmitati sa fie sanatosi si ca ati discutat cu un avocat si ii asteptati in instanta daca au ceva de obiectat.
Salut.
Gardul implica obținerea unei autorizații de construire / împrejmuire și prin aceasta însemnând toate cele aferente emiterii autorizației.
În judecată pot sta, în cazul de față, vecinii câtă vreme fac dovada deținerii în proprietate a fondului învecinat (teren), mai apoi, aceștia nu pot ridica chestiuni ce țin de legalitatea suprafețelor, câtă vreme suprafața de teren deținută de către dumneavoastră este intabulată iar cea deținută de ei nu este intabulată. Totuși au existat situații în care revendicarea unei suprafețe de teren a fost posibilă și în situația lipsei intabulării acesteia. Vorbim de revendicare, deoarece, vecinii cam asta pot invoca, respectiv ocuparea de către dumneavoastră, fără drept, a unei porțiuni din suprafața de teren deținută de către ei.
Vizavi de rezolvarea situației prin amenințare, trebuie să știi că poți reclama această situație organelor de poliție, de vreme ce, amenințarea reprezintă o infracțiune.
Cabinet Avocat Teriș Pîrșoagă Gheorghe Mihai, Avocat

Cabinet Avocat Teriș Pîrșoagă Gheorghe Mihai a scris:

Salut.
Gardul implica obținerea unei autorizații de construire / împrejmuire și prin aceasta însemnând toate cele aferente emiterii autorizației.
În judecată pot sta, în cazul de față, vecinii câtă vreme fac dovada deținerii în proprietate a fondului învecinat (teren), mai apoi, aceștia nu pot ridica chestiuni ce țin de legalitatea suprafețelor, câtă vreme suprafața de teren deținută de către dumneavoastră este intabulată iar cea deținută de ei nu este intabulată. Totuși au existat situații în care revendicarea unei suprafețe de teren a fost posibilă și în situația lipsei intabulării acesteia. Vorbim de revendicare, deoarece, vecinii cam asta pot invoca, respectiv ocuparea de către dumneavoastră, fără drept, a unei porțiuni din suprafața de teren deținută de către ei.
Vizavi de rezolvarea situației prin amenințare, trebuie să știi că poți reclama această situație organelor de poliție, de vreme ce, amenințarea reprezintă o infracțiune.
detinem autorizatie de demolare anexe vechi + de construire locuinta , ingradire proprietate plus alte necesitati casnice
andraiuliam728, utilizator