Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Dovada vechime in munca
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Dovada vechime in munca

Am primit indemnizatie crestere copil 2 ani pe baza de venituri din agricultura..de unde scot o adeverinta pt acei 2 ani ca sunt vechime in munca?...itm-ul si cei de la agentia de inspectie sociala spun ca ei nu pot sa imi dea nicio adev. De unde arat eu ca am si acei 2 ani la vechime? Mulumesc
ITM-ul nu are nicio legatura cu CCC, cei de la AJPIS trebuie sa va elibereze o adeverinta cu perioada in care ati fost in CCC.

OUG 111/2010
art.22
....
(2) Perioada concediului pentru creșterea copilului prevăzut la art. 2 alin. (1) constituie vechime în muncă și în serviciu, precum și în specialitate și se are în vedere la stabilirea drepturilor ce se acordă în raport cu acestea, cu respectarea prevederilor Legii nr. 200/2004 privind recunoașterea diplomelor și calificărilor profesionale pentru profesiile reglementate din România, cu modificările și completările ulterioare.

Prin urmare, in baza legii , perioada respectiva constituie vechime in munca.
Cornel Vasile, Consilier juridic