Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Viză de reședință, obligațiile celui primit în ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Viză de reședință, obligațiile celui primit în spațiu

Buna ziua. As vrea sa va intreb daca se poate, daca sunt cetatean moldovean (rep.Moldova) si stau in chirie aici in Romania, iar persoana la care stau in chirie trebuie sa imi faca viza de resedinta (luare in spatiu), eu sunt obligat sa ii platesc impozitul? Sau ce taxe sunt obligat sa platesc, va rog? Sau ce obligatii finainciare imi revin in urma acestui acte de luare in spatiu? Va multumesc!
Admin, administrator
Obligatiile locatarului sunt cele asumate in contractul de locatiune incheiat cu locatorul=proprietar
Pretentia locatorului este in parte justificata deoarece acesta,in urma inregistrarii contractului la ANAF ii revine obligatia sa achite obligatiile fiscale aferente impozit++
In calitate de locatar,va revbine obligatia sa achitati lunar pe de o parte chiria-eventual garantia ,concomitent cu obligatiile de intretinere
Multumesc frumos!