Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... REVISAL
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

REVISAL

Buna ziua. Am o intrebare. Am o cerere de incetare a contractului de munca cu data de ieri 12.10.2017 incepand cu data de 13.10.2017. Cand trebuia sa fac incetarea in revisal : Ieri 12.10 sau astazi 13.10? Multumesc.
Cu data de astazi, 13.10.2017.
Deci cu data de astazi se depune încetarea contractului de munca cu acordul părților chiar si dupa ultima modificare de la 01 august 2017?Multumesc.
Modificarile aduse prin OUG 53/2017 nu afecteaza transmiterea incetarii c.i.m.

HG 500/2011
art.4
(1) Transmiterea registrului privat către inspectoratul teritorial de muncă, cu elementele prevăzute la art. 3 alin. (2), se face după cum urmează:
....
c) elementul prevăzut la art. 3 alin. (2) lit. n) se transmite cel târziu la data încetării contractului individual de muncă/la data luării la cunoștință a evenimentului ce a determinat, în condițiile legii, încetarea contractului individual de muncă;
....

art.3
(2) Registrul privat se completează în ordinea încheierii contractelor individuale de muncă și cuprinde următoarele elemente:
.....
n) data încetării contractului individual de muncă.