avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 766 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... REVISAL
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

REVISAL

Buna ziua. Am o intrebare. Am o cerere de incetare a contractului de munca cu data de ieri 12.10.2017 incepand cu data de 13.10.2017. Cand trebuia sa fac incetarea in revisal : Ieri 12.10 sau astazi 13.10? Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 11:43, 13 Octombrie 2017
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Cu data de astazi, 13.10.2017.
Deci cu data de astazi se depune încetarea contractului de munca cu acordul părților chiar si dupa ultima modificare de la 01 august 2017?Multumesc.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Modificarile aduse prin OUG 53/2017 nu afecteaza transmiterea incetarii c.i.m.

HG 500/2011
art.4
(1) Transmiterea registrului privat către inspectoratul teritorial de muncă, cu elementele prevăzute la art. 3 alin. (2), se face după cum urmează:
....
c) elementul prevăzut la art. 3 alin. (2) lit. n) se transmite cel târziu la data încetării contractului individual de muncă/la data luării la cunoștință a evenimentului ce a determinat, în condițiile legii, încetarea contractului individual de muncă;
....


art.3
(2) Registrul privat se completează în ordinea încheierii contractelor individuale de muncă și cuprinde următoarele elemente:
.....
n) data încetării contractului individual de muncă.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Incetare cim durata determinata Alis07 Alis07 Buna ziua, Va rog sa-mi spuneti ce documente se intocmesc pentru un angajat al carui contract de munca incheiat cu durata determinata expira in data de 1 ... (vezi toată discuția)
Transmitere incetare cim creatza_70 creatza_70 Buna ziua! Daca un salariat si-a depus demisia in data de 30.04.2012, solicitand ca incheierea CIM sa se faca incepand cu data de 01.05.2012 cum fac cu ... (vezi toată discuția)
Suspendare cim Daliborka Daliborka Buna ziua in cazul in care avem un contract de munca care trebuie suspendat de exemplu cu data de 4 spetembrie, se mai poate opera retro? tinand cont de cele ... (vezi toată discuția)