Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... proba la locul de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

proba la locul de munca

-este binecunoscut faptul ca in multe cazuri ceea ce se prezinta la interviu despre un job poate fi diferit fata de ceea ce este intr adevar real
-pentru a nu exista suspiciuni ,ofer viitorilor potentiali angajati posibilitatea de a face o simulare pe post ( 1-2 ore) cu drept de refuz daca ceva nu concorda cu asteptarile pretendentului ( fara insa a face si formele costisitoare de angajare pt proba)
-intrebare: ce formula pot agrea cu viitorul candidat vs itm aceasta simulare fara a intra sub incidenta legii privind munca la negru
Art. 29 C.mun.
(1) Contractul individual de munca se incheie dupa verificarea prealabila a aptitudinilor profesionale si personale ale persoanei care solicita angajarea.
(2) Modalitatile in care urmeaza sa se realizeze verificarea prevazuta la alin. (1) sunt stabilite in contractul colectiv de munca aplicabil, in statutul de personal - profesional sau disciplinar - si in regulamentul intern, in masura in care legea nu dispune altfel.
.....

"In practica, sunt utilizate urmatoarele modalitati de verificare a aptitudinilor profesionale si personale la angajare:

1. Interviul;
2. Concursul;
3. Examenul;
4. Perioada de proba;
5. Proba practica."
[ link extern ]