Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Pot sa vand o masina care este pe numele de fata?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Pot sa vand o masina care este pe numele de fata?

Buna ziua,

Detin o masina dobandita inainte de casatorie. Numele pe talon si cartea masinii nu a fost schimbat momentan (dupa casatorie) si as vrea sa vand masina, Intrebarea este daca pot sa o vand fara sa imi mai schimb numele pe documente si sa umblu pe la politie.

Multumesc frumos.
biancadihoiu, utilizator
Bineinteles ca puteti vinde masina.
In Contractul de vanzare cumparare veti trece numele dvs actual de dupa casatorie dar veti mentiona si numele de fata (fosta .....).
Anexati si copie dupa certificatul de casatorie.
Multumesc frumos pentru ajutor! O seara placuta :)
Gheorghe Florin a scris:

Bineinteles ca puteti vinde masina.
In Contractul de vanzare cumparare veti trece numele dvs actual de dupa casatorie dar veti mentiona si numele de fata (fosta .....).
Anexati si copie dupa certificatul de casatorie.

Si daca mi-am schimbat buletinul cu alta adresa mai trebuie sa schimb actele masinii ca sa o pot vinde? Sau anexez doar vechia copie dupa buletin si noua la contractul de vanzare-cumparare?
Greg30, utilizator
Nu este necesar să schimbați actele mașinii doar fiindca v-ați schimbat adresa.
Domnule Gheorghe, eu mi-am schimbat numele dupa casatorie si domiciliul din Constanta in Maramures. Vreau sa vand o masina care e pe numele de fata, inmatriculata in Constanta. Este necesar sa o inmatriculez in Maramures?