Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am dreptul la ceva după o relație de concubinaj? Am ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am dreptul la ceva după o relație de concubinaj? Am cumpărat împreună o casă pe care acum fostul partener vrea s-o vândă

Buna ziua!
Am trăit cu cineva in concubinaj 5 ani si am primit si inelul de logodnă, iar din aceasta relatie de concubinaj a rezultat si o fetita...inainte cu 4 luni inainte de a ne despărți am cumparat o casa pt ca inainte am stat cu chirie....noi suntem despărțiți de 7 ani iar acea casa nu a fost pusa in vanzare.
Acum am primit telefon si a spus ca o vinde ! El are o alta relație tot de concubinaj cu o moldoveancă si respectiva a facut copil după trei luni de relatie...el locuieste in Bucuresti cu noua familie are acolo o casa cu 3 etaje cu toate ca el la proces a spus că are salar brut 400 lei cu toate ca legea a spus să plătească 500 lei pensie alimentara si 5 masini....nu am cum sa dovedesc cu toate ca lui ii intra decat banii în cont!
Credeti ca am dreptul la ceva avand in vedere ca acea casa a fost cumpărată impreuna ???am crezut ca acea casa o lasa pentru copil pentru ca asa era normal cu toate ca 6 ani am fost tarata prin tribunal ca doreste intimitate cu copilul .
Chiar dacă el are program de vizita la domiciliul copilul el o vede de fiecare daca cand doreste si o las si in vacante de lux cu el ...nu pot să nu o las ca este tatăl ei si nu vreau ca fetita sa simtă lipsa tatălui ei, cu toate ca de fiecare data cand vine acasa spune ca se poartă urat cu ea actuala concubina.
Va rog din suflet sa ma ajutati si pe mine cu aceasta situatie....
Multumesc frumos!
Admin, administrator
Problema dvs este destul de complexa, iar intrebarile adresate nu sunt destul de clare. In principiu, da, daca acea casa a fost cumparata impreuna, asa cum ati spus, sigur ca da, aveti dreptul la ceva din acel imobil, insa este indicat sa discutati in concret cu un avocat, parerea mea.

Buna ziua!
Am trăit cu cineva in concubinaj 5 ani si am primit si inelul de logodnă, iar din aceasta relatie de concubinaj a rezultat si o fetita...inainte cu 4 luni inainte de a ne despărți am cumparat o casa pt ca inainte am stat cu chirie....noi suntem despărțiți de 7 ani iar acea casa nu a fost pusa in vanzare.
Din aceasta relatie a rezultat o fetita sau si o fetita? Pentru ca, asa cum expuneti problema e posibil sa fi rezultat un alt copil inainte.

Acum am primit telefon si a spus ca o vinde ! El are o alta relație tot de concubinaj cu o moldoveancă si respectiva a facut copil după trei luni de relatie..
Relatia de concubinaj cu cealalta doamna este irelevanta, e problema dansului cu cine alege sa faca copii.

el locuieste in Bucuresti cu noua familie are acolo o casa cu 3 etaje cu toate ca el la proces a spus că are salar brut 400 lei cu toate ca legea a spus să plătească 500 lei pensie alimentara si 5 masini....nu am cum sa dovedesc cu toate ca lui ii intra decat banii în cont!

Nu poti plati 500 lei pensie alimentara când salariul este de 400 lei. Înafara de asta când parintele care plateste pensia alimentara nu are un salariu se socoteste 1/4 la valoarea salariului minim pe economie. Daca este vorba de un copil. Daca sunt mai multi copii atunci se schimba procentajul pensiei pentru fiecare copil. De asemenea, tatal poate fi cercetat de catre ITM si se poate afla valoarea reala a salariului incasat. Daca acea casa cu trei etaje sau cele cinci masini nu sunt pe numele lui, nu i se pot imputa ca ar fi ale lui.

Credeti ca am dreptul la ceva avand in vedere ca acea casa a fost cumpărată impreuna ???am crezut ca acea casa o lasa pentru copil pentru ca asa era normal cu toate ca 6 ani am fost tarata prin tribunal ca doreste intimitate cu copilul .

In contractul casei este trecut doar numele lui? El a mai primit bani din alte surse pentru a plati acea casa? Casa este platita integral sau aveti rate de achitat?

Chiar dacă el are program de vizita la domiciliul copilul el o vede de fiecare daca cand doreste si o las si in vacante de lux cu el ...nu pot să nu o las ca este tatăl ei si nu vreau ca fetita sa simtă lipsa tatălui ei, cu toate ca de fiecare data cand vine acasa spune ca se poartă urat cu ea actuala concubina.

Vacantele de lux fiind suportate de catre cine, avand in vedere ca tatal plateste o pensie foarte mica?!.