Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... fără repartitoare
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

fără repartitoare

ce trebuie să fac pentru a afla plata reală a căldurii într-un apartament fără repartitoare dintr-un bloc în care marea majoritate a apartamentelor au repartitoare?
bogdandan85, utilizator
Buna seara,
Montati repartitoare!
Daca majoritatea proprietarilor detin instalate repartitoare de cost iar dv nu detineti repartitoare,inseamna ca va este aplicat calculul in sistem pausal
In temeiul disp art 10 din L nr 230/2007 solicitati oficial presedintelui de asociatie sa va prezinte documentele justificative pentru sumele impuse
Costul ar trebui sa fie chiar mai mic un pic decat pt un apartament identic intr un bloc fara repartitoare, deoarece pierdeti cldura prin pereti catre cei care inchid caloriferele, iar aceasta pierdere nu poate fi numita serviciu de care beneficiati
Calculul in acest caz se face pe suprafata radianta ,este un calcul matematic nu foarte complicat,pe care eventual l-ati putea afla de la un inginer de la radet.
Modul de calcul este stabilit de ANRSC prin Ordinul 233/2004 sii prin Ordinul 343/2010.