Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensia alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensia alimentara

Sentinta a devenit definitiva in data de 22.06.2017. Fostul sot trebuie sa plateasca din 16.09.2016, pana in prezent nu a platit nimic. Unde trebuie sa fac plangere : parchet, politie, instanta? Si ce ar trebui sa contina plangerea respectiva?
Puteti merge la un executor judecatoresc pentru a pune in executare sentinta pe care o detineti.
De asemenea, puteti formula o plangere penala pentru infractiunea de abandon de familie- neplata pensiei timp de 3 luni consecutive
Plangerea prealabila pentru savarsirea infractiunii de abandon de familie ( art. 378 din CODUL PENAL ) se depune la Politie ori la Parchetul de pe langa Judecatorie.

Plangerea prealabila se depune in termen de 3 luni de cand ati luat la cunostinta de savarsirea faptei.

Impacarea partilor inlatura raspunderea penala.

Elementul constitutiv al infractiunii este intrunit si daca sunt efectuate plati partiale.

Executarea silita se depune printr-o cerere, adresata unui executor judecatoresc.

Executarea trebuie sa fie incuviintata in principiu de executor, ulterior, incuviintata prin incheiere de instanta de judecata.

Executarea silita poate fi realizata in toate formele prevazute de lege.

Ulterior, pot fi poprite veniturile salariale, pentru a indestula creanta solicitata.

Ori de cate ori pensie nu va fi platita, va trebui sa va adresati executorului judecatoresc.

Succes.

Multumesc!