Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... alcoolemie =0,8
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

alcoolemie =0,8

Am fost depistat in urma alcooltesterului cu 0,44 in aer respirat, apoi au fost luate probe de sange care au avut ca rezultat 0,8 la prima si 0,6 la a doua. Ce se intampla in acest caz la limita (nici sub 0,8 , nici peste 0,8) Nu am gasit un raspuns pana acum.
(Bausem cu 4 ore inainte,am dormit,apoi cand am iesit cu masina am dat nans in nas cu politia si am suflat in basica !)
Buna ziua! Pe 2 februarie fac 6 luni si nu am primit nici un raspuns referitor la cazul meu. am fost in 17 nov.2017 la procuror si mi-a zis ca o sa ceara recalculare la (0,8 si 0,6 alcoolemie in sange). Cam cat poate dura procedura si la ce sa ma astept?
Daca platiti dvs o sa vina repede rezultatul, daca nu platiti, poate sa dureze si peste 1 an de zile.
Va salut ! Am primit rezultatul recalcularii de la IML Bucuresti si dupa ce-mi face un grafic in final concluzioneaza ca teoretic am avut o alcoolemie de 1,03 a mie atunci cand am suflat in etilotest la ora 19,22 prima proba fiind luata la ora 20:30,iar a doua la 21:30. Am dat
la politie o declaratie azi in calitate de suspect,iar maine m-a chemat sa mai dau una identica in calitate de inculpat. Acum nu stiu ce sa fac daca pe o presupunere teoretica pot deveni inculpat.
Este vorba de un mijloc de proba, de o expertiza medico-legala care stabileste valoarea reala a alcoolemiei la un moment anterior prelevarii probelor de sange, nu este o presupunere.
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
Acum la ce sa ma astept trimitere in instanta ? sau amenda penala?