Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... acte vanzare-cumparare imobil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

acte vanzare-cumparare imobil

buna ziua,
doresc sa cumpar un imobil si as dori sa stiu cam ce pret m-ar ajunge actele.
Numai un notar public va poate informa in aceasta privinta si numai dupa ce ii veti pune la dispozitie actele de proprietate ale vanzatorului.
Corect . Un raspuns puteti primi de la un notar public.
Iar in expunerea dvs sunt multe necunoscute; gen: pretul vanzarii, localitatea in care este situat imobilul, zona.....
in functie de valoarea cu care achizitionati imobilul, vi se stabileste si cuantumul taxelor la notariat .
la acestea se adauga si costurile privind intabularea
La cumparare veti plati onorariul notarului+TVA, calculat in functie de valoarea declarata a bunului imobiliar. Taxa de timbru pentru tranzactiile imobiliare nu se mai plateste de la 01.01.2007. Dupa autentificarea actului de vanzare-cumparare veti achita (tot la notar) inscrierea in Cartea funciara a bunului pe numele dvs.
Si in termen de 30 de zile de la tranzactie trebuie sa solicitati la Administratia Financiara transcrierea rolului fiscal pe numele dvs, altfel veti primi o amenda.