Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... costuri finale vanzare apartament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

costuri finale vanzare apartament

Buna ziua .
Sunt nou pe forum ..si imi cer scuze daca acest subiect s a mai discutat.
Vreau sa vand un apart in valoare de 22 500 e .Ma intereseaza cat ar fi costurile exacte pt finalizarea actelor .Din cate am auzit ar fi o contribuite de 2 % dar si un onorariu al notarului.
Care cum plateste acesti bani ,dar si ce reprezinta aceste costuri ?
Vanzatorul trebuie sa plateasca un impozit catre stat pe venitul rezultat din vanzare. Acest impozit se calculeaza astfel:
-daca imobilul se afla in proprietatea dvs de mai putin de trei ani veti plati 3% din pretul de vanzare, daca acest pret este sub 200 000 ron
-daca il aveti de mai mult de trei ani veti plati 2%, daca pretul sau este sub 200 000 ron.
Taxe platite de cumparatori
- Onorariu notarial + TVA – in functie de valoarea declarata de parti la notar
- Incepand cu 01.01.07 nu se mai plateste taxa de timbru pentru tranzactiile imobiliare
- Timbru judiciar
- Intabularea bunului pe numele cumparatorului
- Transcriere rol fiscal pe numele noului proprietar