avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 527 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... costuri finale vanzare apartament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

costuri finale vanzare apartament

Buna ziua .
Sunt nou pe forum ..si imi cer scuze daca acest subiect s a mai discutat.
Vreau sa vand un apart in valoare de 22 500 e .Ma intereseaza cat ar fi costurile exacte pt finalizarea actelor .Din cate am auzit ar fi o contribuite de 2 % dar si un onorariu al notarului.
Care cum plateste acesti bani ,dar si ce reprezinta aceste costuri ?
Cel mai recent răspuns: Florentina Mihaela , utilizator 15:48, 14 Martie 2010
Vanzatorul trebuie sa plateasca un impozit catre stat pe venitul rezultat din vanzare. Acest impozit se calculeaza astfel:
-daca imobilul se afla in proprietatea dvs de mai putin de trei ani veti plati 3% din pretul de vanzare, daca acest pret este sub 200 000 ron
-daca il aveti de mai mult de trei ani veti plati 2%, daca pretul sau este sub 200 000 ron.
Taxe platite de cumparatori
- Onorariu notarial + TVA – in functie de valoarea declarata de parti la notar
- Incepand cu 01.01.07 nu se mai plateste taxa de timbru pentru tranzactiile imobiliare
- Timbru judiciar
- Intabularea bunului pe numele cumparatorului
- Transcriere rol fiscal pe numele noului proprietar

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Acte vanzare-cumparare imobil mada_g mada_g buna ziua, doresc sa cumpar un imobil si as dori sa stiu cam ce pret m-ar ajunge actele. (vezi toată discuția)
Contract vanzare-cumparare Roxanne30 Roxanne30 Buna seara, As dori sa va intreb cam cat ar ajunge un contract vanzare-cumparare facut intre mama-fiica si care ar fi valoarea minima a apartamentului la ... (vezi toată discuția)
Vanzare apartament maria_corina29 maria_corina29 buna seara, vreau sa vand apartamentul si cel care il cumpara vrea cu credit bancar. vreau sa stiu ce costuri ma implica pe mine ca sa il vand ca am auzit ... (vezi toată discuția)