Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Accident ușor cu victimă, consecințe
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Accident ușor cu victimă, consecințe

Am iesit din parcare spic cu spatele si cand am reusit sa indrept volanul ptr. A imi continua drumul inainte am observat o persoana in oglinda din stanga si am franat brusc.am coborat din masina iar doamna era jos pe carosabil...am sunat la 112 asteptand salvarea si org. De politie ...doamna a mers pe picioarele ei la salvare dupa care a plecat la spital unde a reiesit un traumatism membru inferior si o escorfa mana....eu ateptand Politia.am suflat in echilotest 0,00 g ....am mers la probe biologice ...am facut itp pe franare si am dat declaratie.Permisul mi-a fost retinut...(doamna a spus ca a vazut cum dau in marsarier dar nu credea ca asa mult) Ce sanctiune ma asteapta.va multumesc
Bună ziua, cel mai probabil, s-a deschis dosar penal pentru vătămare corporală din culpă.
Avocat Lucia Pascaru a scris:

Bună ziua, cel mai probabil, s-a deschis dosar penal pentru vătămare corporală din culpă.

Buna seara,azi am vorbit cu fiul doamnei ...care mi-a spus ca are mana in ghips.....tot azi tatal meu a vazut-o pe doamna venind de la piata cu sacose ...fara ghips la mana.Eu sunt constient ca vrea bani si probabil sa trantit singura jos,avand traumatismul pe partea stanga .....nu pe partea dreapta unde probabil ar fi avut ceva leziuni la impactul cu masina.Va rog sa imi spuneti daca o pot actiona in instanta pentru inselaciune sau cum se numeste fapta ei !!(am uitat sa specific ca doamna in cauza este vecina de bloc) ...inca un lucru am uitat....Politia nu a facut masuratori la fata locului...cu toate ca la aproximativ 20 m de locul accidentului se afla o trecere de pietoni
Adrian laurentiu, utilizator
Daca victima nu depune plangere sau daca depune, dar nu are niciuna din consecintele de la art. 194 c.p. retinute in CML, se va dispune clasarea in dosarul penal.
ART. 194 c.p.
Vătămarea corporală
(1) Fapta prevăzută în art. 193, care a cauzat vreuna dintre următoarele consecinţe:
a) o infirmitate;
b) leziuni traumatice sau afectarea sănătăţii unei persoane, care au necesitat, pentru vindecare, mai mult de 90 de zile de îngrijiri medicale;
c) un prejudiciu estetic grav şi permanent;
d) avortul;
e) punerea în primejdie a vieţii persoanei,
.....................................

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Daca victima nu depune plangere sau daca depune, dar nu are niciuna din consecintele de la art. 194 c.p. retinute in CML, se va dispune clasarea in dosarul penal.
ART. 194 c.p.
Vătămarea corporală
(1) Fapta prevăzută în art. 193, care a cauzat vreuna dintre următoarele consecinţe:
a) o infirmitate;
b) leziuni traumatice sau afectarea sănătăţii unei persoane, care au necesitat, pentru vindecare, mai mult de 90 de zile de îngrijiri medicale;
c) un prejudiciu estetic grav şi permanent;
d) avortul;
e) punerea în primejdie a vieţii persoanei,
.....................................

A fost asa cum spune-ti,cei de la circulatie au facut un referat prin care reiese ca victima nu a avut pretentii si nici zile de spitalizare,acel referat a fost trimis la procuratura iar procuratura a decis clasarea dosarului.La Politie am facut o cerere de restituire a permisului si cu urmatorul termen de prelungire a-l dovezii acesta mi-a fost restituit..Am stat mult mai linistit dupa raspunsurile dumneavoastra.Va multumesc pentru ajutor.